Αερωπός Εδεσσας – Δράμα 27-27: Τρομερό φινάλε με ισοφάριση σε νεκρό χρόνο

Κώστας Ευθυμιάδης

Ο Αερωπός με τη λήξη του αγώνα γλίτωσε την ήττα στο ντέρμπι με την Δράμα.

Δραματικό φινάλε είχε η εξ’ αναβολής αναμέτρηση για την 6η αγωνιστική της Handball Premier, μεταξύ του Αερωπού Εδεσσας και της Δράμας, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 27-27.

Οι δύο ομάδες έπαιξαν ένα παιχνίδι σε πολύ γρήγορο ρυθμό, με τους τερματοφύλακες να κάνουν σημαντικές αποκρούσεις και την αναμέτρηση να κρίνεται στο τελευταίο δευτερόλεπτο!

Ο Αερωπός μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, με το ημίχρονο να λήγει ισόπαλο 12-12. Στο τελευταίο 10λεπτο έγιναν τρομερές ανατροπές. Το 23-22 του Αερωπού στο 53’ έγινε 25-27 για την Δράμα στο 58’. Ο Αερωπός μείωσε στο 59’ και η Δράμα με 27 δευτερόλεπτα να απομένουν, είχε την μπάλα και μπορούσε να παίξει με τον χρόνο πριν δώσουν παθητικό οι διαιτητές.

Ωστόσο έχασαν την μπάλα και ο Αερωπός από το πουθενά βρήκε κόντρα επίθεση την οποία μετέτρεψε σε γκολ στο τελευταίο δευτερόλεπτο του ματς!

Ετσι οι δύο ομάδες μοιράστηκαν από έναν βαθμό και παρέμειναν πίσω από τον ΠΑΟΚ στον δεύτερο όμιλο του πρωταθλήματος, καθώς παραμένουν αήττητες, με εξαίρεση τα ματς που έπαιξαν αμφότερες με τον «δικέφαλο».

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ-ΔΡΑΜΑ 27-27

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-3, 8-6, 10-10, 11-11, 12-12 (Ημχ) 13-15, 16-17, 21-19, 21-22, 24-24, 27-27

ΑΕΡΩΠΟΣ ΕΔΕΣΣΑΣ: Αθανασίου, Μήγγας 3, Γάτσης, Κράλλης 4, Μπούτκαρης, Βέρεμτσουκ, Μυλωνάς, Μαρίνος, Πετρίτσκο 1, Κυριακού 6, Μποτσκάρεφ 8, Ταραμονλής, Γιαννούσης, Βερμάσεβιτς 4, Κρίβιτς, Τσέλιος

ΔΡΑΜΑ: Παπάζογλου, Καφαντάρης 1, Μπουγκαρίνοβιτς 4, Νίκολιτς 12, Χαϊτίδης 2, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος, Τορνικίδης 1, Τόσκας 4, Καβάζης, Δεμερτζίδης, Κουρτίδης, Παπαδόπουλος 1, Κρανιώτης, Σίνα 2

Διαιτητές: Πατιός-Τσιάνας Δίλεπτα: 3-5 Πέναλτι: 3/3-3/3

@Photo credits: INTIME