Super League Interwetten: Mατς και σκορ του εφετινού πρωταθλήματος που δεν θυμίζουν Ελλάδα

Ολοκληρώθηκε η κανονική διάρκεια της Super League Interwetten και το Gazzetta ξεχώρισε 12 ματς στα οποία το σκορ ξέφυγε και το αποτέλεσμα δεν μπορούσε - συνήθως - να το προβλέψει κάποιος!

12 ματς, 66 γκολ!

Η Super League Interwetten στα καλύτερά της. Αγώνες που όσοι τους είδαν θα είπαν από μέσα τους «δείτε Premier League εσείς».

Το Gazzetta καταγράφει τα ματς που ξεχώρισαν ή για το αποτέλεσμα ή για το σκορ ή και για τα δύο...

Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-0

Αραούχο και Τσούμπερ κάνουν το 0-2 για την ΑΕΚ. Στο 64' ο Ανσαριφάρντ κάνει και το 0-3. Ε, και; Στο 78' και στο 84' ο Νέιρα κάνει το 2-2 και στο 2' των καθυστερήσεων ο Βούρος διαμορφώνει το τελικό 3-3, διαμορφώνοντας το αποτέλεσμα σ' ένα ματς... έπος!

Τί ματς! Στο 14' ο Φαν Βέερτ κάνει το 0-1. Από το 30' μέχρι το 42' ο Ακπομ κι ο Ζίβκοβιτς (2 γκολ) κάνουν το 4-1 και στέλνουν τον ΠΑΟΚ στο ημίχρονο με διαφορά ασφαλείας. Ασφαλείας; Αμ, δε! Στο 54' ο Μπαρτόλο μειώνει σε 3-2 κι Ροσέρο στο 62' ισοφαρίζει σε 3-3. Ο Ακπομ από την άσπρη βούλα κάνει το 4-3. Στη συνέχεια ο Βιεϊρίνια χάνει πέναλτι κι ο Ρίνερ στο 83' διαμορφώνει το τελικό 4-4!

Η πιο άνετη νίκη για τον Άρη στην κανονική διάρκεια σημειώθηκε την 7η αγωνιστική. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 4-0, στο 52' ο Εντιαγέ είχε κάνει το 5-0 και στο 67' ο Βέργος απλώς διαμόρφωσε το τελικό 5-1.

Η ΑΕΚ μπορεί να άνοιξε το σκορ στο 13' με τον Λιβάι Γκαρσία αλλά οι γηπεδούχοι στο 41' έκαναν το 1-1 και στο 62'ο Παμλίδης έβαλε σε θέση οδηγού τον Απόλλωνα. Πάντως, στο 80' ο Αραούχο φρόντισε να μη χάσει η ομάδα του σ' ένα ματς... ροντέο.

Πανωλεθρία για τον Αρη από την ομάδα - έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος. Ο ΠΑΣ... άλωσε το Βικελίδης με 5άρα. Σνάιντερ, Μιλιτσεάνου, Περέα, Εραμούσπε και Μέντες οι σκόρερ.

Από τα φετινά ντέρμπι που είχαν... 5 γκολ! Ο Αγκιμπού Καμαρά άνοιξε το σκορ στο 1', ο Αραούχο έκανε το 1-1 και στη συνέχεια "μίλησε" ο Ελ Αραμπί κάνοντας το 1-3 στο 34' και στο 70'. Στο 79'ο Αραούχο διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μία νίκη που πήρε... τρομακτική διάσταση για την ομάδα του Περιστερίου. Ο Αστέρας πήγε στο ημίχρονο με το σκορ να είναι 3-1, με τον Σόνι να έχει βάλει 2 γκολ και τον Ριέρα άλλο ένα. Ο Μουνίθ είχε μειώσει σε 3-1 στις καθυστερήσεις. Στη συνέχεια, όμως, ο Ρεγκίς έκανε το 5-1 σε 2' (65' και 67'). Ο Κουλούρης μείωσε σε 5-2 στο 84' και ο Ριέρα στις καθυστερήσεις έβαλε το... κερασάκι στην τούρτα.

Ο Ιωνικός πέτυχε τη νίκη της χρονιάς για εκείνον κόντρα στον ΠΑΟΚ! Και μάλιστα με ανατροπή! Στο 18' ο Σφιντέρφσκι έκανε το 0-1, αλλά στο 20΄ ο Κάνιας ισοφάρισε την πρώην ομάδα του και ο Άοσμαν στο 34' έκανε το 2-1. Ο Λένις έκανε και το 3-1 στο 49' και στο 60' ο Μουργκ διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Μεγάλη νίκη για την ομάδα του Αγρινίου μέσα σε μια πολύ δύσκολη έδρα όπως είναι το Γεντί Κουλέ. Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ντέρμπι με τον Μεντόσα να ανοίγει το σκορ στο 8' αλλά ο Νέιρα στο 43' έκανε το 1-1. Δύο λεπτά αργότερα ο Κορνέλιους έκανε το 1-2, ο Καρέλης το 1-3 και στο 66' ο Νέιρα έβαλε την ομάδα του στο παιχνίδι αλλά ο Παναιτωλικός είχε με τον Βέργο και 4ο γκολ στις καθυστερήσεις.

Μεγάλη νίκη για τον ΟΦΗ με ανατροπή! Στο αυτογκόλ του Μεγιάδο, απάντησε ο Σελίμοβιτς, ο Παλάσιος έκανε το 1-2 στο 42', αλλά στο 85' ο Φελίπε Λουίζ έκανε το 2-2 και στο 5οπ λεπτό των καθυστερήσεων ο Τσιλιανίδης διαμόρφωσε το τελικό 95'.

Ο Ιωνικός εδώ ανέτρεψε - ξανά - κάθε προγνωστικό και στην ουσία στέρησε από τους Αρκάδες την 6άδα. Ο Καπίγια στο 6' έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ αλλά στο δεύτερο 45λεπτο η ομάδα της Νίκαιας έκανε ό,τι ήθελε στο γήπεδο. Στο 63' ο Άοσμαν έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα, ο Λένις στο 67' έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ κι ο Μάναλης στο 98' έστειλε τη μπάλα στα κιτρινομπλέ δίχτυα για 3η φορά. Δύο λεπτά αργότερα ο Ρεγκίς διαμόρφωσε το τελικό 2-3.

Το αθηναϊκό ντέρμπι είχε... γκολ! Όλα κρίθηκαν μέσα σ' ένα μισάωρο, όπου το «τριφύλλι» με τους Αϊτόρ, Παλάσιος και Ιωαννίδη είχε βρει δίχτυα τρεις φορές... σκορπώντας την ΑΕΚ.