Ολυμπιακός: Ο Ροντρίγκες των 330 λεπτών στο πρωτάθλημα έχει 2 γκολ και ο Ονιεκούρου των 526 λεπτών κανένα

Δημήτρης Τομαράς

Ο Γκάρι Ροντρίγκες παίζοντας σαφώς λιγότερο χρόνο από τον Νιγηριανό εξτρέμ έχει βάλει δύο τέρματα στο φετινό πρωτάθλημα με τον Ολυμπιακό.

Μπορεί να άργησε να βρει δίχτυα φέτος, όμως σε έναν αγώνα έβαλε δύο γκολ και έδωσε τη νίκη στον Ολυμπιακό. Ο λόγος για τον Γκάρι Ροντρίγκες, που σκόραρε δις με τον Παναιτωλικό (και στο 3-1 του Ολυμπιακού), ανοίγοντας έτσι λογαριασμό στους Πειραιώτες αλλά και στο φετινό πρωτάθλημα.

Έχει όμως μεγάλο ενδιαφέρον να κάνουμε μία μίνι σύγκριση του Γκάρι Ροντρίγκες με τα πεπραγμένα του Χένρι Ονιεκούρου στην ελληνική Λίγκα. Ο 31χρονος εξτρέμ από το Πράσινο Ακρωτήρι μετρά 330 λεπτά στην πρώτη τη τάξει κατηγορία ενώ ο συμπαίκτης του 526.

Και όμως ο Ροντρίγκες έχει βγάλει 8 τελικές σε 9 αγώνες (με τον Παναιτωλικό είχε 2 γκολ σε 3 τελικές) έχοντας και τα 2 τέρματά του ενώ ο Ονιεκούρου έχει μόλις 6 τελικές σε 11 αγώνες και κανένα γκολ. Μάλιστα ο Νιγηριανός είναι και ο μόνος εξτρέμ του Ολυμπιακού χωρίς γκολ φέτος.

Για τον Ροντρίγκες εάν δούμε και αναλυτικά τους χρόνους του με τον Άρη είχε παίξει μόλις 3 λεπτά και με τον ΠΑΣ 17 λεπτά. Άρα σε τουλάχιστον δύο αγώνες ο χρόνος δεν ήταν καν επαρκής. Μάλιστα με τον Παναιτωλικό ήταν η πρώτη φορά που έμεινε σχεδόν 90 λεπτά (89) στο γήπεδο στο φετινό πρωτάθλημα της Super League Interwetten με τη φανέλα των Ερυθρόλευκων.

Αντίθετα ο Ονιεκούρου και παραπάνω λεπτά έχει και μόνο σε 2 αγώνες (με Άρη 13 λεπτά και με ΟΦΗ 15 λεπτά) είχε μικρό χρόνο. Σημειωτέον ο Ροντρίγκες είναι και ένα από τα νέα πρόσωπα στην ευρωπαϊκή λίστα του Ολυμπιακού. Ιδού και τα στοιχεία των δύο στο πρωτάθλημα: