Αιγάλεω – Παναθηναϊκός Β' 2-1: Κέρδισαν το ντέρμπι παραμονής οι «κυανόλευκοι»

Αιγάλεω

Το Αιγάλεω ήταν ο μεγάλος κερδισμένος στο ντέρμπι παραμονής με τον Παναθηναϊκό. Η ομάδα του Χαραλαμπίδη επικράτησε με 2-1 και έβαλε σε δύσκολη θέση τους «πράσινους».

Με τις Β' ομάδες των Ολυμπιακού, Παναθηναϊκού, ΠΑΟΚ και ΑΕΚ, να υποβιβάζονται από φέτος, η Super League 2 έχει ακόμα μεγαλύτερο ενδιαφέρον, καθώς όλα είναι ανοικτά. Ο Παναθηναϊκός Β' μάλιστα βρίσκεται σε εξαιρετικά δύσκολη θέση μετά την ήττα από το Αιγάλεω. Οι «κυανόλευκοι» επικράτησαν με 2-1 και έφτασαν τους 20 βαθμούς και την 7η θέση, αφήνοντας στην προτελευταία με 14 τους «πράσινους».

Στα του αγώνα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν στο τελευταίο λεπτό του πρώτου ημιχρόνου να προηγηθούν με τον Φουρτάδο, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο ο Βάρκας με πέναλτι ισοφάρισε στο 52', ενώ ο ίδιος παίκτης 9 λεπτά αργότερα έστειλε την μπάλα επίσης με πέναλτι στο δοκάρι του Μαργκόνο. Οι γηπεδούχοι τελικά κατάφεραν να πάρουν τη νίκη σκοράροντας με τον Μίσκου στο 87', ο οποίος και διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Σκόρερ: 52′ Βάρκας, 87′ Μίσκου – 44′ Φουρτάδο

Αιγάλεω (Χαραλαμπίδης): Κατσιμήτρος, Βάρκας, Παυλάκης (46′ Ζιούλης), Καρρίκι, Μπλάκσον, Γαρουφαλιάς (46′ Ικεότσα), Κωνσταντακόπουλος, Ναζίμ (81′ Μίσκου), Ραμίρεζ (30′ λ.τ Μπαστακός), Νταβιώτης, Σταμένκοβιτς (68′ Ζαρόκωστας).

Παναθηναϊκός Β (Αντωνίου): Μαργκόνο, Φικάι, Αθανασακόπουλος (76′ Μαντσίνι), Μαρτίνης, Φουρτάδο, Κρυπαράκος, Προδρομίτης, Σαρδέλης (63′ Κυριόπουλος), Λαμψιάς (76′ Τουρκοχωρίτης), Καραμπάς, Μπιλάλ (76′ Νταμπίζας).