Γιούχτας - Athens Kallithea 1-2: Μεγάλη ανατροπή στο Παγκρήτιο και στο +3 στην κορυφή

Γιούχτας-Καλλιθέα

Η Athens Kallithea παρότι βρισκόταν μέχρι το 77' πίσω στο σκορ απέναντι στον Γιούχτα στο Ηράκλειο κατάφερε να ισοφαρίσει και στις καθυστερήσεις να πάρει το ματς με 1-2 παίρνοντας διαφορά τριών βαθμών στην κορυφή του Νοτίου Ομίλου της Super League 2.

Με την πλάτη στον τοίχο βρέθηκε η Athens Kallithea στο Παγκρήτιο μένοντας πίσω στο σκορ από τον Γιούχτα, αλλά τελικά στο φινάλε έφτασε σε μια μεγάλη ανατροπή (1-2) που την έστειλε στο +3 στην κορυφή από τα Χανιά που βρίσκονται στη δεύτερη θέση.

Ο Γιούχτας μπήκε πιο ζωηρά στο ματς, αλλά η Athens Kallithea έχασε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 22' με πλασέ του Κυνηγόπουλου που δεν μπόρεσε να νικήσει από πλεονεκτική θέση τον Πρινιωτάκη. Οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους απάντησαν στο 35' όταν ο Αλεξόπουλος σέντραρε και η μπάλα σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι.

Ο Γιούχτας πήρε κεφάλι στο σκορ στο 53' με την ομάδα της Κρήτης να κερδίζει πέναλτι και τον Αλεξόπουλο να εκτελεί εύστοχα για το 1-0. Δύο λεπτά αργότερα μάλιστα ο ίδιος παίκτης άγγιξε το δεύτερο γκολ, αλλά ο Κότσαρης του είπε «όχι». Η Athens Kallithea προσπάθησε να απαντήσει με ένα σουτ του Βασιλόγιαννη στο 59', το οποίο πέρασε ψηλά άουτ.

Τελικά η αθηναϊκή ομάδα έφτασε στην ισοφάριση στο 77' με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Ματίγια που έκανε το 1-1, με τους φιλοξενούμενους στις καθυστερήσεις να φτάνουν στην ανατροπή στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Τόρες και να φεύγουν με τους τρεις βαθμούς της νίκης από το Ηράκλειο.

Γιούχτας: Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Θεοδωράκης, Κόλα, Κωστανάσιος (65′ Λώλης), Μπουτσάκης (65′ Δασκαλάκης), Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Μπρους (86′ Γιουσέφ), Αλεξόπουλος (86′ Τζανής).

Athens Kallithea: Κότσαρης, Μπουλούλης (64′ Γεβρέμοβιτς), Μαρόττα, Μεχίας, Μανθάτης, Ματίγια, Σίλβα, Βασιλόγιαννης, Ντεμέτριους, Τσιντώνης (46′ Έντλαντ), Κυνηγόπουλος.