Super League 2: Επιστροφή στις νίκες για την Καλαμάτα, μοιρασιά για Γιούχτα και Ιωνικό

Βασίλης Μπαλατσός
Καλαματα

Η Καλαμάτα μετά από δυο αγωνιστικές επέστρεψε στις νίκες, καθώς επικράτησε της Παναχαϊκής εντός έδρας με 1-0. Ισοπαλία για Ιωνικό στην έδρα του Γιούχτα.

Καλαμάτα – Παναχαϊκή 1-0

Στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα ανέβηκε η Καλαμάτα μετά την δύσκολη νίκη επί της Παναχαϊκής με 1-0. Οι Μεσσήνιοι έφτασαν τους 19 βαθμούς, με τα Χανιά να είναι στην κορυφή με 22, ενώ στην 2η θέση βρίσκεται η Athens Kallithea με 20. Όσον αφορά τους Πατρινούς, παραμένουν στην τελευταία θέση με 4 βαθμούς χωρίς ακόμα να έχουν πάρει νίκη.

Στα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε κάτι, με τις δύο ομάδες να μένουν στο μηδέν. Στο δεύτερο όμως οι γηπεδούχοι με τον Ακόστα στο 58' κατάφεραν να πάρουν το τρίποντο και να ανέβουν όπως αναφέραμε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα στο Νότιο Όμιλο.

Σκόρερ: 58′ Ακόστα

Καλαμάτα (Χάβος): Γιαννίκογλου, Μόζερ (46′ Ραπόσο), Βαλεριάνος, Αρίμπας, Δημόπουλος (85′ Μπαξεβάνος), Παπατόλιος, Άλβες (59′ Κατάλντι), Ακόστα, Τάτος (85′ Καραγκούνης), Πασάς, Μπαράλες (60′ Ρόβας).

Παναχαϊκή (Τάτσης): Κολοβούρης, Καραγιάννης (84′ Πετράκος), Λιοφάγος, Μπάρετ, Γκανσιέρ, Γρηγόπουλος (67′ Παραστατίδης), Μασούρας, Ντε Ολιβέιρα (84′ Μαρτίνες), Πατρινός (67′ Ιατρούδης), Χριστόπουλος (39′ Αλίμπε), Αποστολόπουλος.

Γιούχτας-Ιωνικός 2-2

Ο Ιωνικός «κόλλησε» στην Κρήτη, καθώς αναδείχθηκε ισόπαλος με το Γιούχτα με σκορ 2-2. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν μόλις στο 2' με την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Περέιρα αλλά οι γηπεδούχοι γύρισαν το ματς με τους Ροβίθη (29') και Λιποράσε (31'). Ο Γακουμάκης ισοφάρισε για τους Νικαιώτες στο 44'. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός έπεσε και το 2-2 έμεινε μέχρι το φινάλε.

Σκόρερ: 29′ Ροβίθης, 31′ Λιποράσε – 2′ πεν. Περέιρα, 44′ Γιακουμάκης

Γιούχτας (Σουργιάς): Πρινιωτάκης, Γελαδάρης, Λιποράσε, Μπρους, Φαζός, Μπουτσάκης (59′ λ.τ Κωστανάσιος), Κόλα, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης (75′ Βρεττός), Ροβίθης (84′ Δασκαλάκης), Αλεξόπουλος.

Ιωνικός (Σίμος): Χριστοδούλης, Ιμεραλιλάι, Τασούλης (89′ Γκαρντάφσκι), Κάνκολα, Ντε Βινσέντι, Γκοράνοφ, Περέιρα (61′ Ιγκλέσιας), Γκονσάλβες, Ζάχαβι, Οικονομίδης (61′ Ντάουντα), Γιακουμάκης.

Ηλιούπολη-Αιγάλεω 2-0

Μια εξαιρετική Ηλιούπολη στην πρεμιέρα του Σούλη Παπαδόπουλου στον πάγκο, πήρε μεγάλη νίκη κόντρα στο Αιγάλεω επικρατώντας με 2-0 και ανέβηκε στην 4η θέση με 17 βαθμούς. Από την πλευρά τους οι «κυανόλευκοι έμειναν στην 9η και τους 8 βαθμούς.

Στα του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να σκοράρει με το 0-0 να μένει ως το τέλος. Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Μπαστακό στο 68', ενώ τρία λεπτά αργότερα ο Παντελίδης με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 2-0.

Σκόρερ: 58′ Μπαστακός, 61′ πεν. Παντελίδης

Ηλιούπολη (Σ. Παπαδόπουλος): Περιστερίδης, Τοπάλ, Φουρλάνος, Μπουσάι, Ασίγκμπα (90+1′ Λατίνοβιτς), Γκοτσούλιας, Παντελίδης (87′ Κρέτσι), Μπαστακός (90+1′ Μάντιτς), Φρίμπονγκ (87′ Άντο), Ράμος, Βασιλούδης (70′ Τσαφταρίδης).

Αιγάλεω (Τζουγκάνοβιτς): Τσιμόπουλος, Πέτκοβιτς (66′ Τάμπας), Μπλάκσον, Ζιούλης, Ευαγγέλου, Καμαρά (66′ Μπάλλας), Βάρκας (76′ Μπάμπης), Κωνσταντακόπουλος, Κολλάς (57′ Σταμένκοβιτς), Ραμίρεζ, Γκάβριτς (57′ Νταβιώτης).