Super League 2, Βόρειος Όμιλος: Ο Ηρακλής Λάρισας νίκησε τον Πανσερραϊκό και πήρε μεγάλη... ανάσα για παραμονή

Ο Ηρακλής Λάρισας

Ο Ηρακλής Λάρισας νίκησε εντός έδρας με 2-0 τον πρωτοπόρο Πανσερραϊκό στον Βόρειο Όμιλο της Super League και είναι πια μία ανάσα από το να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Ο Ηρακλής Λάρισας ήταν ο κερδισμένος της αγωνιστικής την Κυριακή στον Βορρά. Στον Βόρειο Όμιλο της Super League 2 πήρε τη νίκη από τον Πανσερραϊκό και είναι πια μία... ανάσα από το να βγει από τη ζώνη του υποβιβασμού. Πολύ κοντά πάντως στη μαθηματική διασφάλιση της παραμονής του είναι ο Αλμωπός.

Ηρακλής Λάρισας - Πανσερραϊκός 2-0

Νίκη ελπίδας για τον Ηρακλή Λάρισας. Οι Θεσσαλοί επικράτησαν με 2-0 του ήδη πρωταθλητή Πανσερραϊκού και σε συνδυασμό με την ήττα του Μακεδονικού από την Αναγέννηση Καρδίτσας μείωσαν στον πόντο την διαφορά τους από την ζώνη της σωτηρίας στον έναν πόντο.

Στα του αγώνα οι γηπεδούχοι με ένα γκολ σε κάθε ημίχρονο πήραν την μεγάλη αυτή νίκη. Αρχικά προηγήθηκαν με τον Χατζή στο 33' για να διαμορφώσει ο Κάσας στο 54' το τελικό 2-0.

Σκόρερ: 33′ Χατζής σουτ, 54′ Κάσας σουτ

Ηρακλής Λάρισας (Χατζηλιάδης): Φαρμάκης, Γιαννίτσης, Χατζής, Γκαλίτσιος, Γκουγκούδης, Καμπέρης, Κέρι, Τασιούλης, Κάσας, Μπαλαμώτης, Λαγωνίδης.

Πανσερραϊκός (Δερμιτζάκης): Κατσίκας, Παντεκίδης, Αυλωνίτης, Ζέρης, Λυμπεράκης, Στάικος (46′ Κολομπίνο), Θυμιάνης (74′ λ.τ Δεληγιαννίδης), Σοφιανός (61′ Κανίς), Μούργος (61′ Στίνα), Μπαΐροβιτς, Κατσαντώνης (61′ Σαΐντ).

Αναγέννηση Καρδίτσας - Μακεδονικός 2-1

Δεν χαρίστηκε στον Μακεδονικό η Αναγέννηση Καρδίτσας με τους Θεσσαλούς να επικρατούν με 2-1 και να βάζουν δύσκολα στους αντιπάλους τους. Με το τρίποντο αυτό οι γηπεδούχοι έφτασαν τους 46 βαθμούς παραμένοντας στην 3η θέση έχοντας τους ίδιους βαθμούς με τον Ηρακλή, ενώ οι ηττημένοι έμειναν στους 26 και βρίσκεται μόλις έναν πόντο πίσω από τον Ηρακλή Λάρισας που βρίσκεται στην ζώνη του υποβιβασμού.

Στα του αγώνα όλα κρίθηκαν στο 2ο ημίχρονο καθώς στο πρώτο είχαμε δύο δοκάρια και τα δύο για τους φιλοξενούμενους με τον Κοτταρίδη στο 7' και τον Λιούμη στο 45'. Στο δεύτερο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σταμνατόπουλο στο 57', οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με τον Τσουκάνη στο 63' για να έρθει στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σκόνδρας και να κάνει το 2-1.

Σκόρερ: 57′ Σταμόπουλος, 90+4′ Σκόνδρας. – 63′ πεν. Τσουκάνης

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Αναστασόπουλος (86′ Κορέλας), Σταμόπουλος, Σκόνδρας, Δημόπουλος, Πολίτης (69′ Αθανασιάδης), Μπάλας (86′ Γκόλιας), Κοζορώνης, Βερνάρδος (77′ Μπάτροβιτς), Ελιβέλτο, Γιάκος.

Μακεδονικός (Θεοδοσιάδης): Ιωαννίδης, Χασάνογλου, Κοτταρίδης, Λισγάρας, Τσουκάνης, Παναγιωτούδης, Γκέντσογλου, Γαρύφαλλος (90+2′ Μιλισάβλιεβιτς), Τσιλιγγίρης (64′ Σιμόνι), Ζαφειράκης (64′ Ουνγιαλίδης), Λιούμης (90+2′ Σαραντίδης).

Νίκη Βόλου - Αλμωπός Αριδαίας 0-0

Χωρίς γκολ τελείωσε η αναμέτρηση της Νίκης Βόλου με τον Αλμωπό Αριδαίας με το 0-0 να αφήνει ικανοποιημένους και τους δύο. Οι Βολιώτες έφτασαν τους 44 βαθμούς έχοντας ήδη σώσει εδώ και βδομάδες την κατηγορία, ενώ δεν μπορούσαν να φτάσουν και τον Πανσερραϊκό για την πρωτιά, ενώ το συγκρότημα της Αριδαίας έφτασε τους 30, με την διαφορά του από την ζώνη του υποβιβασμού να είναι 5.

Νίκη Βόλου (Ελευθερόπουλος): Μπάγιτς, Κάσσος, Αναστασίου, Γρομητσάρης, Ανδρέου, Κυριακίδης (84′ Ροχάνο), Κριμιτζάς (46′ Παναγιωτίδης), Τσουκαλάς (70′ Ολαϊσόλα), Κρητικός (70′ Γαβριηλίδης), Τζιώρας, Μιράντα.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Παρασκευάς (77′ Κυριακίδης), Σουλιώτης, Ασλαμπάλογλου, Μακρυδάκης, Κέρθι, Έππας, Τσιμπούκας, Πέλκας (68′ Πατρινός), Τσιπούρας (68′ Ρίβας), Πέττας (90′ Παπαδόπουλος).

Απόλλων Πόντου - Βέροια

Βαθμολογία Βορείου Ομίλου (27η αγωνιστική)