Superleague 2, Νότιος όμιλος: «Στοπ» στα Χανιά για την Athens Kallithea και στο -7 από Κηφισιά

οσφπ

Η Athens Kallithea δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο των Χανίων (0-0) και βρέθηκε στο -7 από την Κηφισιά. Μεγάλη ανατροπή για τον ΠΑΟ Ρουφ στην έδρα της Επισκοπής (3-2) και «ανάσα» για το Αιγάλεω (2-0 την Καλαμάτα).

Τα Χανιά αποδείχθηκαν αδιαπέραστο εμπόδιο για την Athens Kallithea καθώς την κράτησαν στο 0-0 και έτσι η Κηφισιά ξέφυγε στο +7 από τη δεύτερη θέση. Από εκεί και πέρα, το Αιγάλεω έφυγε με το διπλό από την Καλαμάτα (2-0) και έκανε ένα μεγάλο βήμα για την παραμονή στην κατηγορία. Τέλος, ο ΠΑΟ Ρουφ έκανε μεγάλη ανατροπή στην έδρα της Επισκοπής (3-2).

Χανιά-Athens Kallithea 0-0

Η Athens Kallithea δεν κατάφερε να... λυγίσει την αντίσταση των Χανιών με αποτέλεσμα να «κολλήσει» στο 0-0 και να μείνει στο -7 από την κορυφή και την Κηφισιά. Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλές στιγμές στο παιχνίδι αλλά μπόρεσαν να γίνουν ουσιαστικοί και να βρουν τον δρόμο προς τα δίχτυα. Οι Κρητικοί από την πλευρά τους είχαν πιο παθητική στάση και προσπάθησαν να απειλήσουν με αντεπιθέσεις ωστόσο στα τελευταία λεπτά δέχθηκαν αρκετή πίεση, χωρίς ωστόσο να φύγουν με άδεια χέρια.

ΧΑΝΙΑ: Καλογεράκης, Κατσούρι (73′ Ιμεραλιλάι), Μπάτζιος, Γιαμπερέ, Ρότσα, Λεμονής, Τσέλιος (73′ Μπουτσάκης), Μπουρσέλης, Μανουσάκης, Κόλα, Μάναλης.

ATHENS KALLITHEA: Βοσνιάδης, Τσιντώνης, Ματίγια, Κύργιας, Σαντάνα, Βασιλούδης, Λουκίνας, Κυνηγόπουλος, Καινούργιος, Βλάχος, Ντεμέτριους.

Καλαμάτα-Αιγάλεω 0-2

Σε ένα τεράστιο διπλό έφτασε το Αιγάλεω, καθώς επικράτησε στην έδρα της Καλαμάτας με 2-0 και έκανε τεράστιο βήμα παραμονής, καθώς άνοιξε τη διαφροά στο +7 από την Προοδευτική. Αν και οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που βρήκαν δίχτυα στο 33ο λεπτό όταν ο Ηλίας Τσιλιγκίρης νίκησε τον Μέντες για το 1-0. Τις βάσεις για τη νίκη έβαλε ο Κρίστιαν Ραμίρες όταν στο 62ο λεπτό βρήκε και δεύτερο τέρμα η ομάδα του. Αυτό ήταν και το τελικό αποτέλεσμα, με την ομάδα του Αιγαλέου να παίρνει τεράστια βαθμολογική ανάσα.

Σκόρερ: 33' Τσιλιγκίρης, 62' Ραμίρες

ΚΑΛΑΜΑΤΑ: Μέντες, Μόζερ (71′ Κωνσταντινόπουλος), Λουπάνο (63′ Μπουλλάρι), Μπαξεβάνος, Λιποράσε (46′ Ματέους), Παπατόλιος, Καραγκούνης, Τάτος (63′ Πασάς), Βασιλόγιαννης, Αρναρέλλης, Ρόβας (78′ Μαρκόφσκι).

ΑΙΓΑΛΕΩ: Σκαφίδας, Πεχλιβανόπουλος, Μπούσης, Παπανικόλας, Φουρλάνος, Καμαρά, Βλαχομήτρος (60′ Τσίτσαρης), Πολυχρόνης (90′ Καρατάσιος), Τσιλιγκίρης (90′ Παλτόγλου), Μπαστιάνος (60′ Ραμίρεζ), Κολλάς (69′ Σταματάκης).

Επισκοπή-ΠΑΟ Ρουφ 2-3

Από ένα ημίχρονο είχαν Επισκοπή και ΠΑΟ Ρουφ καθώς αμφότερες χάρισαν θέαμα, όμως οι φιλοξενούμενοι έφτασαν σε μία τεράστια ανατροπή και έφυγαν από την Κρήτη με ένα μεγάλο διπλό. Συγκεκριμένα οι Κρητικοί είχαν καταφέρει να φτιάξουν ένα ισχυρό προβάδισμα μέχρι το 22'. Ο Σκεντεράι άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό κάνοντας το 1-0 ενώ ο Σταθόπουλος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα για το 2-0. Στο δεύτερο μέρος, η ομάδα του Ρουφ αντέδρασε με τον Ντούμα να μειώνει αρχικά στο 51' και τέσσερα λεπτά μετά, ο Ζάχαρος έφερε το ματς στα ίσια κάνοντας το 2-2. Τελικά οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στην ολική ανατροπή όταν ο Φράγκος ευστόχησε από τα έντεκα βήματα και πρόσφερε μία τεράστιας σημασίας νίκη στην ομάδα του.

Σκόρερ: 6' Σκεντεράι, 22' (π.) Σταθόπουλος - 51' Ντούμας, 55' Ζάχαρος, 89' (π.) Φράγκος

ΕΠΙΣΚΟΠΗ: Ψαρράς, Τσιλεδάκης, Κεφαλάς, Νταμπίζας, Πολίτης, Κούτσιας, Αμπαφού, Σκεντεράι, Σταθόπουλος, Βουκελάτος, Παπαδόπουλος.

ΠΑΟ ΡΟΥΦ: Τσόγκας, Σμπώκος, Καμύ, Δούμας, Τασιούλης, Ζαχαρός, Φιλιμέγκας, Μαρινάκης, Βενάρδος, Μπαϊράμι, Δαλαμήτρας.

15. Ηρόδοτος -11 (23 ματς)

*Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.