Παναθηναϊκός Β' - Θεσπρωτός 1-1: Ο Αλμπάνης χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στους «πράσινους»

Ο Αλμπάνης χάρισε τον βαθμό της ισοπαλίας στον Παναθηναϊκό Β', 1-1 με τον Θεσπρωτό στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός Β' ήταν καλύτερος, όμως δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή κόντρα στον Θεσπρωτό κι έμεινε στην ισοπαλία με 1-1 στο ΟΑΚΑ με τους Ηπειρώτες.

Ο Παναθηναϊκός Β' βρέθηκε πίσω στο σκορ χάρη σε τέρμα που πέτυχε ένα πρώην παιδί του, ο Θοδωρής Μίγγος στο 29ο λεπτό, κι παρ' ότι βελτίωσε πολύ την απόδοσή του, δεν μπόρεσε να κάνει παραπάνω από το να ισοφαρίσει σε 1-1 και να αποφύγει στην ήττα κόντρα στον Θεσπωτό σε αγώνα για την 17η αγωνιστική του βορείου ομίλου της Superleague 2.

Στο πρώτο μέρος ο Θεσπρωτός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και δημιούργησε ευκαιρίες, με τους «πράσινους» να απειλούν μία φορά με τον Αθανασακόπουλο. Τελικά εκείνη που άνοιξε το σκορ ήταν η ομάδα από την Θεσπρωτία με το γκολ του Θοδωρή Μίγγου στο 29ο λεπτό, ο οποίος έχει αναδειχθεί από τις ακαδημίες του Παναθηναϊκού.

Από κείνο το σημείο το «τριφύλλι» αφυπνίστηκε και πήρε την μπάλα στα πόδια του με σκοπό να δημιουργήσει ευκαιρίες και να φτάσει αρχικά στην ισοφάριση κι έπειτα στην ανατροπή. Έκαναν κάποιες τελικές με τους Βουτσά, Κυριόπουλο, Κρυπαράκο και Φουρτάδο, όμως καμία απ' αυτές δεν ήταν «καθαρή» φάση για γκολ με αποτέλεσμα το 0-1 να παραμείνει ως το τέλος του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυνατά στο παιχνίδι κι έχασε τρεις ευκαιρίες με τους Σιδερά, Κυριόπουλο και Βουτσά, με το πλάσε του δεύτερου να απομακρύνεται πάνω στην γραμμή από την άμυνα του Θεσπρωτού. Ο νεαρός εξτρέμ των «πρασίνων» έχασε νέα μεγάλη ευκαιρία ένα τέταρτο αργότερα, όταν, μετά από τρομερή προσωπική του ενέργεια που απέφυγε τέσσερις παίκτες, είδε τον Τσιμόπουλο να απομακρύνει με τα ακροδάχτυλα.

Η ομάδα του Χουάν Ραμόν Ρότσα έδωσε χώρο στον Παναθηναϊκό κι άρχισε να ψάχνει το γκολ στην αντεπίθεση. Έφτασε πολύ κοντά στο 77ο λεπτό, αλλά ο Μπίκας δεν μπόρεσε να νικήσει τον Ξενόπουλο.

Τελικά οι «πράσινοι» βρήκαν την ισοφάριση με τον Αλμπάνη, που σκόραρε στο 85ο λεπτό, μετά από σέντρα του εξαιρετικού Κυριόπουλου. Όμως, η ολική ανατροπή δεν έγινε ποτέ κι έτσι το 1-1 ήταν το τελικό σκορ της αναμέτρησης με τον Παναθηναϊκό να μένει στην 7η θέση με 22 βαθμούς και τον Θεσπρωτό στην προτελευταία με οκτώ βαθμούς.

Ενδεκάδες:

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ Β': Σουρδής, Σιδεράς, Βουτσάς (75' Καρβούνης), Αθανασακόπουλος (69' Αλμπάνης), Μαρτίνης, Εμπό (46' Τουρκοχωρίτης), Φουρτάδο, Κυριόπουλος, Κρυπαράκος (46' Μαντσίνι), Προδρομίτης, Μπιλάλ (75' Τερεζίου).

ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ: Τσιμόπουλος, Μαρτίνεζ, Πανταζέλος, Κωνσταντίνου, Μπίκας, Ρίζος, Μίγγος, Οικονομίκος, Ρούσης, Δρίτσας, Ντόντης.

Κυριακή 2/4

Απόλλων Πόντου - Ηρακλής Λάρισας (14:45)

15. Απόλλων Λάρισας 4 (14 ματς)

*Οι Β' Ομάδες δεν προβιβάζονται ή υποβιβάζονται, κάτι που σημαίνει πως αν βρεθούν σε ανάλογη θέση θα αντικατασταθούν από τις αμέσως παραπάνω ή από κάτω ομάδες.