Αλμωπός Αριδαίας-Ηρακλής 2-0: Βαθιά «ανάσα» και απόσταση ασφαλείας για τους γηπεδούχους (vid)

οσφπ

Δεύτερη ήττα στα τελευταία τρία ματς υπέστη ο Ηρακλής καθώς ηττήθηκε από τον Αλμωπό Αριδαίας στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής στον Βόρειο όμιλο της Superleague 2.

Σε μία πολύ σημαντική νίκη πέτυχε ο Αλμωπός Αριδαίας στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής της Superleague 2 καθώς επικράτησε με 2-0 του Ηρακλή και απέκτησε μία πολύτιμη απόσταση... ασφαλείας.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν σε θέση οδηγού χάρη στο γκολ του Ραφαήλ Πέττα καθώς στο 28ο λεπτό, οι επιθετικοί των γηπεδούχων πίεσαν ψηλά τον Γηραίο, έκλεψαν την μπάλα και ο Έλληνας ποδοσφαιριστής με ωραίο πλασέ νίκησε τον Βελλίδη..

Στο δεύτερο μέρος ο Ηρακλής πίεσε για να βρει το γκολ της ισοφάρισης, ωστόσο η αμυντική λειτουργία της ομάδας της Αριδαίας άντεξε και διατήρησε ανέπαφη την εστία της, καθώς επέτρεψε σημαντικές ευκαιρίες στους φιλοξενούμενους.

Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που βρήκαν τον δρόμο προς τα δίχτυα και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο. Στο 90ο λεπτό, μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Σουλιώτης μπήκε στην πορεία της μπάλας, έπιασε ένα απίθανο ανάποδο ψαλίδι στην κίνηση, νικώντας τον Βελλίδη και θέτοντας... υποψηφιότητα για γκολ της χρονιάς.

Όπως ήταν λογικό, το συγκεκριμένο τέρμα... κλείδωσε το τρίποντο για τον Αλμωπό κόντρα στον Ηρακλή και απέκτησε διαφορά επτά βαθμών από την επικίνδυνη ζώνη.

Αλμωπός Αριδαίας (Τυριακίδης): Ντόκιτς, Τσιμπούκας, Σουλιώτης, Παρασκευάς (90′ Καρυπίδης), Μανωλάκης, Κέρθι, Έππας (76′ Ρίβας), Κυριακίδης (76′ λ.τ Μακρυδάκης), Παπαδόπουλος, Πατρινός (66′ Ταχματζίδης), Πέττας (66′ Ασλαμπάλογλου).

Ηρακλής (Τσιώλης): Βελλίδης, Πανάγου (81′ Αλβάρες), Βιτλής, Κωστούλας, Χρουσιέλ, Σίλβα (72′ Κόκκορης), Πατράλης, Τομάς (81′ Μιστόφσκι), Γιουμπιτάνα, Άλεξιτς, Τότσκα (46′ Κούστα).