ΑΕΚ Β' - Χανιά 0-1: Διπλό στο «Σεραφείδειο» και πέμπτη σερί ήττα για την Ένωση (vids)

Τα Χανιά πέρασαν νικηφόρα από το «Σεραφείδειο» επικρατώντας με 0-1 της ΑΕΚ Β' στο ματς με το οποίο άνοιξε το πρόγραμμα της 13ης αγωνιστικής στον Νότιο Όμιλο της Super League 2. Πέμπτη σερί ήττα για τους κιτρινόμαυρους.

Ένα γκολ του Μπουτσάκη στο 48' αρκούσε για τα Χανιά να περάσουν νικηφόρα από το Σεραφείδειο με 0-1 επί της ΑΕΚ Β', η οποία γνώρισε την πέμπτη της σερί ήττα στον Νότιο Όμιλο της Super League 2. Οι κιτρινόμαυροι έπαιζαν με παίκτη λιγότερο για όλο το δεύτερο μέρος λόγω αποβολής του Παρρά, με τους Κρητικούς να χάνουν και πέναλτι με τον Μάναλη στο 78'.

Η ΑΕΚ Β' μπήκε καλά στο ματς και θα μπορούσε να είχε πάρει το προβάδισμα στο 5' αλλά ο Καλογεράκης απέκρουσε την κοντινή κεφαλιά του Γκολφίνου. Τα Χανιά από την πλευρά τους έχασαν μοναδική ευκαιρία στο 25' με τον Γκίνη να λέει «όχι« στον Μάναλη σε τετ-α-τετ, ενώ στο 41' άγγιξαν ξανά το προβάδισμα όταν μετά από μια στατική φάση ο Ντάικο στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στη συμβολή των δοκών του Γκίνη. Λίγο πριν βγει το ημίχρονο οι αριθμητικές ισορροπίες άλλαξαν καθώς ο Παρράς αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη, με την ΑΕΚ Β' να μένει με δέκα παίκτες για όλο το δεύτερο 45λεπτο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους, τα Χανιά που ήταν ανώτερα, πήραν το προβάδισμα. Στο 48' έπειτα από ωραίο συνδυασμό ο Μπουτσάκης με κεφαλιά νίκησε τον Γκίνη γράφοντας το 0-1, ενώ ένα λεπτό αργότερα οι φιλοξενούμενοι είχαν ευκαιρία και για δεύτερο γκολ με τον Μάναλη να μην μπορεί να νικήσει τον Γκίνη από πλεονεκτική θέση. Η ΑΕΚ Β' είχε δύο μεγάλες στιγμές για να φτάσει στην ισοφάριση στη συνέχεια. Μια με τον Γκολφίνο στο 53' έπειτα από εξαιρετική ενέργεια του Ζίνι με τον Μπάτζιο να διώχνει πάνω στη γραμμή και άλλη μια με τον δραστήριο Ζίνι στο 63', με τον Καλογεράκη να αποκρούει το πλάσε του.

Τα Χανιά έχασαν τεράστια ευκαιρία να κλειδώσουν τη νίκη τους στο 78' με τον Μάναλη να μην καταφέρνει να νικήσει τον Γκίνη σε εκτέλεση πέναλτι, καθώς ο γκολκίπερ της Ένωσης έπεσε σωστά στη γωνία του κρατώντας την ΑΕΚ Β' μέσα στο παιχνίδι. Όμως οι φιλοξενούμενοι, παρά την πίεση της ΑΕΚ Β', κράτησαν το 0-1 ως το τέλος φεύγοντας με τους τρεις βαθμούς από τα Σπάτα.

ΑΕΚ Β (Οφρυδόπουλος): Γκίνης, Ντάικο, Τρούμπουλος, Παρράς, Κ. Σταμούλης, Γερολέμου, Σαμπανάτζοβιτς (55' Ρουκουνάκης), Μπότος (80' Σπυριδάκης), Ευθ. Χριστόπουλος (66' Σκόνδρας), Γκολφίνος, Ζίνι

Χανιά (Μαναρώλης – Λαμπράκης): Καλογεράκης, Κατσούρι (81' Μαρτσάκης), Ρότσα, Γιαμπερέ, Μπάτζιος, Καμαρά (46' Ναζίμ), Μπουτσάκης (56' Λεμονής), Τσέλιος, Μπουρσέλης, Μανουσάκης (81' Ζέκοφ), Μάναλης