Ξάνθη - Αναγέννηση Καρδίτσας 5-2: Επέστρεψαν στις νίκες με «πεντάρα» οι «Ακρίτες»

Περίπατο έκανε η Ξάνθη, η οποία με τέσσερα γκολ από το πρώτο ημίχρονο ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Αναγέννησης Καρδίτσας (5-2) επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά από πέντε αγωνιστικές.

Την πρώτη της νίκη με τον Βούλιτς στον πάγκο πανηγύρισε η Ξάνθη, η οποία επικράτησε εύκολα με 5-2 της Αναγέννησης Καρδίτσας, επιστρέφοντας στα τρίποντα μετά από πέντε αγωνιστικές. Οι «Ακρίτες» από το πρώτο ημίχρονο είχαν ουσιαστικά τελειώσει το ματς, καθώς σκόραραν σε αυτό το διάστημα τα τέσσερα τέρματά τους.

Την αρχή έκανε ο Διαμαντόπουλος στο 7' εκμεταλλευόμενος το λάθος του Γκέκα. Έσπρωξε την μπάλα από κοντά στα δίχτυα για το 1-0. Ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά έβγαλε την ασίστ στον Γκινσάρι στο 24' για το 2-0 βάζοντας έτσι τις βάσεις της νίκης. Ο Διαμαντόπουλος στο 38' με εκτέλεση πέναλτι σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα γράφοντας το 3-0, σε μια φάση που έφερε τις έντονες διαμαρτυρίες των παικτών της Αναγέννησης στον ρέφερι Μπακογιάννη για την απόφαση να δείξει την άσπρη βούλα. Δύο λεπτά αργότερα με ένα εξαιρετικό σουτ του Τσέλιου οι «Ακρίτες» ανέβασαν τον δείκτη του σκορ στο 4-0 απλοποιώντας ακόμη περισσότερο τα πράγματα.

Όπως ήταν λογικό στο δεύτερο μέρος η Ξάνθη άφησε το πόδι από το γκάζι. Η Αναγέννηση απείλησε με ένα σουτ του Μπενγκόα που πέρασε δίπλα από το κάθετο του Ίτσο, αλλά έτσι κι αλλιώς ήταν πλέον αργά. Μάλιστα οι «Ακρίτες» στο 69' με πλασέ του Αλί Μπαμπά βρήκαν και πέμπτο τέρμα.

Οι φιλοξενούμενοι πάντως με ωραία ενέργεια και τελείωμα του Μάνιου στο 74' και με το σουτ του Λαρέα στο 80', που πήρε το ριμπάουντ μετά την απόκρουση του Ίτσο, κατάφεραν να μειώσουν για το τελικό 5-2. Η Ξάνθη πέρασε μόνη στην 3η θέση, αφήνοντας πίσω της την Αναγέννηση, και παραμένει ζωντανή στο κυνήγι της κορυφής του Βορείου ομίλου της Super League 2. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για την ομάδα της Καρδίτσας έπειτα από τέσσερα συνεχόμενα «τρίποντα».

Οι συνθέσεις:

Ξάνθη (Βούλιτς): Ίτσο, Μιχαήλ, Ιμπραΐμι, Γκινσάρι (45+3′ Αλί Μπάμπα), Παπάζογλου (61′ Φαζός), Διαμαντόπουλος (72′ Μονρόουζ), Γκόμεζ (61′ Θυμιάνης), Τζανακάκης, Τσέλιος, Δόρης, Δεληγιαννίδης (46′ Ουνγιαλίδης)

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης): Γκέκας, Γκουγκούδης, Καρανίκας, Κοτσώνης, Λαρρέα, Μπάλλας (72′ Δημούτσος), Πλέγας, Πολίτης (39′ Μπαντιμπαγκά), Μπενγκόα (60′ Βιδάλ), Μπιανκόνι (60′ Μάνιος), Μπραμπίγια (39′ Γκίνη)