Τράμπζονσπορ: Πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα, παραμένει στο +9 από τη 2η θέση

Κωνσταντίνος Κωλαΐτης

Αήττητο ήταν και... πάει. Η πρωτοπόρος Τράμπζονσπορ των Μπακασέτα-Σιώπη ηττήθηκε με ανατροπή από την Αντάλιασπορ (2-1), χάλασε το σερί των 15 αγώνων, αλλά παρέμεινε σε απόσταση ασφαλείας από τη 2η θέση (+9).

Όλα τα σερί κάποτε τελειώνουν. Και η πρωτοπόρος και μέχρι πρότινος αήττητη από την αρχή της σεζόν, Τράμπζονσπορ, δεν ξέφυγε από τον κανόνα. Η ομάδα του Τάσου Μπακασέτα και του Μανώλη Σιώπη γνώρισε την ήττα και μάλιστα με ανατροπή στην έδρα της Αντάλιασπορ, την πρώτη της μετά από 16 αγωνιστικές στο τουρκικό πρωτάθλημα, η οποία, όμως, δεν της στερεί τη διαφορά ασφαλείας που έχει χτίσει από τη 2η θέση.

Με τον Μπακασέτα βασικό για πρώτη φορά μετά τις 17 Οκτωβρίου, η ομάδα της Τραπεζούντας προηγήθηκε από το πρώτο ημίχρονο με τον Κορνέλιους (24') κι έδειξε ότι βαδίζει πρόσω ολοταχώς για μία ακόμη νίκη. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι απάντησαν ένα δεκάλεπτο αργότερα με πέναλτι του Φρέντι και κατάφεραν να γυρίσουν ολοκληρωτικά το ματς στο 73', με το αυτογκόλ του «μοιραίου», όπως αποδείχθηκε, Τοκόζ.

Στο 69' πέρασε στο ματς και ο Σιώπης αντικαθιστώντας τον σκόρερ, Κορνέλιους.

Πλέον, η Τράμπζονσπορ προπορεύεται με +9 της Κόνιασπορ και με +12 της Φενέρμπαχτσε, που έχει ματς λιγότερο.