Έμπολι - Νάπολι: Η επική ανατροπή των «Ατζούρι» με τρία γκολ σε οκτώ λεπτά (vid)

Η Νάπολι... κατάφερε να δεχτεί τρία γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά (80-87) από την Έμπολι και ηττήθηκε με 3-2 από ομάδα που είχε να πάρει τρίποντο από τον Δεκέμβριο!

Ήττα σοκ γνώρισε η Νάπολι στην έδρα της Έμπολι (3-2) και ουσιαστικά έμεινε εκτός διεκδίκησης του πρωταθλήματος! Οι τρίτοι Ναπολιτάνοι προηγήθηκαν με δύο γκολ κόντρα στη 14η Έμπολι, όμως μετά το 80'... γύρισαν τον διακόπτη και «έφαγαν» τρία τέρματα μέσα σε οκτώ λεπτά από τους Χέντερσον (80') και Πιναμόντι (83' -88'). Οι «Περτενοπέι»... κατάφεραν να δεχτούν τρία γκολ από μία ομάδα που είχε πετύχει δύο τις τελευταίες έξι αγωνιστικές της Serie A και είχε να κερδίσει στο πρωτάθλημα από τις 12 Δεκεμβρίου όταν είχε νικήσει ξανά τη Νάπολι, στον πρώτο γύρο, στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» (0-1, 80' Κουτρόνε).