Αταλάντα - Λάτσιο 2-2: Στο 94' χάλασε το... πάρτι του Ιμόμπιλε! (vid)

Με τον Ντε Ρουν να ισοφαρίζει στο 94', η Αταλάντα «έκλεψε» το βαθμό από τη Λάτσιο (2-2). Εγραψε ιστορία ο Ιμόμπιλε.

Η Λάτσιο ήταν μια ανάσα από μια μεγάλη νίκη, ο Ιμόμπιλε γιόρταζε ιδανικά το ρεκόρ του, αλλά η Αταλάντα πήρε την ισοπαλία 2-2 στο 94′ με τον Ντε Ρουν.

Η Λάτσιο στην πρώτη της καλή ευκαιρία κατάφερε να ανοίγει το σκορ στο Μπέργκαμο. Στο 18' ο Κατάλντι πέρασε ωραία για τον Ιμόμπιλε, ο Μούσο απέκρουσε στο τετ α τετ και ο Πέδρο σκόραρε στην επαναφορά (0-1). Οι Μπεργκαμάσκι ήταν πιο επιθετικοί και τελικά ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με τον Ζαπάτα, ο οποίος μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση πέτυχε το 1-1. Στην επανάληψη, οι Λατσιάλι μπήκαν δυνατά, απείλησαν στο 55′ με τον Ιμόμπιλε, αλλά ο Μούσο έσωσε!

Ωστόσο, ο διεθνής Ιταλός φορ πήρε την εκδίκησή του στο 74′, όταν από ωραία προσπάθεια του Πέδρο και ασίστ του Μπάσιτς, ο Τσίρο πλάσαρε για το 1-2. Ενα ιστορικό γκολ, καθώς ήταν το Νο159 με τη φανέλα της Λάτσιο, γεγονός που σημαίνει ότι έπιασε τον Σίλβιο Πιόλα στην 1η θέση! Όμως το διπλό δεν ήρθε ποτέ, αφού στο 94′ ο Ντε Ρουν έκανε το 2-2 μετά τη σέντρα του Μαλινόφσκι!