Προκριματικά Μουντιάλ: Πάει Κατάρ η Δανία με 8Χ8, σούπερ Κριστιάνο με χατ-τρικ (vids)

Ασταμάτητη η Δανία τσέκαρε το εισιτήριό της για το Μουντιάλ με 8Χ8 και χωρίς ακόμη να έχει δεχθεί γκολ (1-0 την Αυστρία). Πεντάρα η Πορτογαλία με χατ-τρικ Κριστιάνο αλλά παραμένει δεύτερη, διπλό της Γεωργίας στο Κόσοβο για τον όμιλο της Εθνικής, γκέλα η Αγγλία.

1ος όμιλος

Σε παράσταση για ένα ρόλο εξελίχθηκε η αναμέτρηση της Πορτογαλίας με τον Λουξεμβούργο. Η όρεξη του Κριστιάνο Ρονάλντο άνοιξε και πάλι απέναντι στην αγαπημένη του αντίπαλο και οδήγησε τους Ίβηρες με χατ τρικ (10ο συνολικά με το εθνόσημο) σε μια άνετη επικράτηση στη Λισαβόνα (5-0). Ο Πορτογάλος αστέρας σημείωσε δυο γκολ μέσα στα πρώτα 13 λεπτά από το σημείο του πέναλτι και έδειξε τον δρόμο στους υπόλοιπους, με τον Μπρούνο Φερνάντες να παίρνει τη σκυτάλη στο 18΄για να γράψει το 3-0. Ακολούθησε ένα δεύτερο μέρος διαδικαστικού χαρακτήρα με τον Παλίνια βάζει το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς (69') προτού ο Κριστιάνο προσθέσει ακόμα ένα (87΄) για να φτάσει τα 8 γκολ συνολικά απέναντι στο Λουξεμβούργο, τα περισσότερα που έχει πετύχει ποτέ απέναντι σε εθνική ομάδα.

Παρόλα αυτά η εκκωφαντική πεντάρα δεν ήταν αρκετή για τους Πορτογάλους προκειμένου να καταλάβουν την κορυφή, αφού την ίδια ώρα η Σερβία επικρατούσε 3-1 του Αζερμπαϊτσάν για να παραμείνει στην πρώτη θέση του ομίλου. Το σκορ άνοιξε από την άσπρη βούλα ο Βλάχοβιτς στο 30, προτού οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίζουν στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους με τον Μακμούντοφ. Στο 53΄όμως ο Βλάχοβιτς πήρε για δεύτερη φορά το όπλο του για να δώσει εκ νέου προβάδισμα στους Σέρβους, με τον Τάντιτς να σφραγίζει στη νίκη της ομάδας του στο 83΄.

2ος όμιλος

Επιτέλους νίκη για τη Γεωργία, επικράτησε 2-1 εκτός έδρας του Κοσόβου και ξεκόλλησε από τον πάτο της βαθμολογίας. Πρώτο τρίποντο για τους Γεωργιανούς που άφησαν πίσω τους, τους Κοσοβάρους. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και άνοιξαν το σκορ στο 11' με τον Οκριασβίλι. Το Κόσοβο ανέβασε ρυθμό, πίεσε κι έφερε το ματς στα ίσα με πέναλτι του Μουρίκι στο 45'. Ωστόσο, η Γεωργία είχε την ουσία και στο 82΄ο Νταβιτασβίλι διαμόρφωσε το 2-1.

3ος όμιλος

Εύκολο βράδυ για την Ελβετία στη Λιθουανία που καθάρισε από το πρώτο μέρος την υπόθεση νίκη και αποδείχθηκε για ακόμα μια φορά συνεπής στο κυνήγι της πρώτης θέσης. Το σκορ για τους φιλοξενούμενους άνοιξε στο 31΄ο Εμπολό και εννέα λεπτά αργότερα ο Στέφεν έγραψε το 0-2. Ο Εμπολό πρόσθεσε ακόμη ένα πριν το ημίχρονο (45΄) προτού ο Γκαβράνοβιτς διαμορφώσει το τελικό 0-4 στις καθυστερήσεις, με τους Ελβετούς να συγκατοικούν πλέον μαζί με την Ιταλία στην κορυφή του ομίλου όμως να υστερούν στην ισοβαθμία. Την ίδια ώρα η Βουλγαρία ανέτρεψε τος εις βάρος της σκορ απέναντι στην Βόρεια Ιρλανδία και επικράτησε με 2-1. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν σε θέση οδηγού με τον Ουάσινγκτον (35΄), όμως στο δεύτερο μέρος ο Νέντελεφ έφερε τούμπα το ματς. Αρχικά ισοφάρισε για τους Βούλγαρους στο 53΄και δέκα λεπτά αργότερα ολοκλήρωσε το έργο για να χαρίσει στην ομάδα του τους τρεις βαθμούς.

4ος όμιλος

Στο ντέρμπι του 4ου ομίλου, Ουκρανία και Βοσνία Ερζεγοβίνη αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1, με το τελικό αποτέλεσμα να μην ικανοποιεί καμία από τις δύο. Οι Ουκρανοί πήραν το προβάδισμα με τον Γιαρμολένκο (15΄) και βρίσκονταν σε πλώρη για να πάρουν τους τρεις βαθμούς και να πλησιάσουν στο -1 την πρωτοπόρο Γαλλία, όμως το γκολ του Αχμέντοσιτς στο 77΄τους γκρέμισε τα όνειρα. Νωρίτερα η Φινλανδία είχε πάρει μεγάλο διπλό μέσα στο Καζακστάν με 0-2 και σε συνδυασμό με το Χ της Ουκρανίας πλησίασε την δεύτερη θέση σε απόσταση βολής (1 βαθμός) και πλέον ετοιμάζεται για τη μεγάλη αντεπίθεση στην τελική κούρσα.

6ος Όμιλος

Με φόρα από το «μαγικό» Euro, η Δανία ανανεώνει το ραντεβού της στις μεγάλες διοργανώσεις και το κάνει φαντασμαγορικά. Απόλυτο νικών σε οκτώ αγωνιστικές μετά και τη νέα νίκη επί της Αυστρίας (1-0), δίχως να έχει δεχθεί ακόμη γκολ και η τρομερή αρμάδα του Κάσπερ Γιούλμαντ έγινε η τρίτη σε όλο τον κόσμο που εξασφαλίζει πιο γρήγορα το εισιτήριο για τα γήπεδα του Κατάρ. Το γκολ του Μέλε στο 53' έκρινε την αναμέτρηση και καθιστά υπόθεση για τη 2η θέση τις τελευταίες δύο αγωνιστικές στον 6ο όμιλο. Μέγαλο φαβορί, πλέον, είναι η Σκωτία, η οποία έκανε το καθήκον της στην έδρα των Νησιών Φερόε χάρη στο «χρυσό» γκολ του Ντάικς στο 86΄και διατήρησε το +4 από το Ισραήλ, που επίσης επικράτησε κόντρα στη Μολδαβία του Όλεγκ Ρέαμπτσιουκ (2-1). Ζάχαβι και Νταμπούρ οι σκόρερ των Ισραηλινών, το γκολ της τιμής για τους φιλοξενούμενους ο Νικολαέσκου.

9ος Όμιλος

Στη σκιά των επεισοδίων μεταξύ των Ούγγρων οπαδών και των αστυνομικών στις εξέδρες του «Γουέμπλεϊ», οι Μαγυάροι παίκτες έμειναν όρθιοι απέναντι στην Αγγλία (1-1), σε μία «γκέλα» που δεν άφησε την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να φτάσει μια ανάσα από την απευθείας την πρόκριση. Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ με το εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Σάλαι στο 24', η απάντηση των Τριών Λιονταριών ήρθε 13 λεπτά αργότερα από τον Τζον Στόουνς, αλλά όχι και η ανατροπή. Έτσι, η Πολωνία έμεινε ζωντανή στο κυνήγι ακόμα και της πρωτιάς, αφού νίκησε στον πρόωρο τελικό του 9ου ομίλου την Αλβανία στα Τίρανα. Το ματς πήρε άγρια τροπή όταν στο 77' ο Κάρολ Σβιντέρσκι του ΠΑΟΚ, έξι λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς άνοιξε το σκορ για τους Πολωνούς, με τους Αλβανούς οπαδούς να του πετούν αντικείμενα και το ματς να διακόπτεται προσωρινά. Με την επιστροφή τους, τίποτα δεν άλλαξε κι έτσι η ομάδα του Πάουλο Σόουζα κρατάει την τύχη στα χέρια της τουλάχιστον για τα μπαράζ.

Αγγλία - Ουγγαρία 1-1
Αλβανία - Πολωνία 0-1
Σαν Μαρίνο - Ανδόρα 0-3