Σε μπελάδες η Χιλή, έχασε και από το Περού 2-0 (vids)

Σοβαρός κίνδυνος να μείνει εκτός Μουντιάλ η Χιλή μετά την ήττα της με 2-0 από το Περού.

Σε δυσχερή θέση βρίσκεται στα προκριματικά του Μουντιάλ η Χιλή μετά την ήττα της με 2-0 από το Περού.

Η ομάδα του Μάρτιν Λασάρτε ηττήθηκε στο πιο κρίσιμο ίσως ματς στα προκριματικά, από τα γκολ των Κουέβα (36’) και Πένα (64’) με αποτέλεσμα να μείνει στην 8η θέση του ομίλου της Νότιας Αμερικής με 7 βαθμούς, 9 πίσω από την απευθείας πρόκριση και 7 από τα μπαράζ με ομάδα της Ωκεανίας!

Το Περού μάλιστα που βρίσκεται έβδομο αυτή τη στιγμή, έχει φτάσει τους 11 βαθμούς και πλέον με 8 ματς να απομένουν, η Χιλή έχει να ανέβει ένα «βουνό» αν θέλει να πάρει το εισιτήριο για τα γήπεδα του Κατάρ.

Σε περίπτωση που δεν τα καταφέρει, θα απουσιάσει για δεύτερη σερί διοργάνωση καθώς έλειπε και από τα γήπεδα της Ρωσίας.

Βολική ισοπαλία για Ουρουγουάη – Κολομβία

Το «στείρο» 0-0 μεταξύ Ουρουγουάης και Κολομβίας μάλλον βολικό ήρθε και για τις δύο ομάδες έτσι όπως εξελίχθηκε η 10η αγωνιστική στα προκριματικά της Νοτίου Αμερικής. Η Ουρουγουάη ήταν αυτή που δημιούργησε τις περισσότερες ευκαιρίες, αλλά ο Οσκαρ Ταβάρες έκανε αλχημείες στο ματς, βγάζοντας στο ημίχρονο τον τραυματία Λουίς Σουάρεζ (μπήκε ο Καβάνι), σε ένα ματς που ωστόσο αν το κέρδιζε θα είχε αποσπαστεί σημαντικά από την 5η θέση (εκεί βρίσκεται η Κολομβία) που οδηγεί σε μπαράζ.

Τρία γκολ σε πέντε λεπτά ο Ισημερινός στην Βολιβία

Απέναντι στην αδύναμη Βολιβία ο Ισημερινός πήρε το τρίποντο με ένα άνετο 3-0 και πλέον έχει εδραιωθεί στην πρώτη τριάδα της βαθμολογίας. Το παιχνίδι κρίθηκε από το πρώτο 20λεπτο όπου οι γηπεδούχοι σκόραραν και τα τρία τους τέρματα μέσα σε πέντε λεπτά!

Στο 14’ άνοιξε το σκορ ο Εστράδα, για να πάρει την σκυτάλη με δύο τέρματα ο Βαλέντσια στο 17’ και το 19’.