Champions League: Η Ράκοβ προκρίθηκε με τριάρα και γκολάρα Παπανικολάου (vid)

Η Ράκοβ συνέτριψε με 3-0 την Φλόρα Ταλίν και προκρίθηκε στον Β' προκριματικό Γύρο του Champions League. Βρήκε δίχτυα με πλασεδάρα ο βασικός Γιάννης Παπανικολάου.

Την πρόκριση στον Β' προκριματικό Γύρο του Champions League πανηγύρισε η Ράκοβ. Η πρωταθλήτρια Πολωνίας είχε το προβάδισμα με τη νίκη της επί της Φλόρα Ταλίν με 1-0 και στη ρεβάνς έκανε περίπατο, καθώς επικράτησε με 3-0. Σκόραρε ο βασικός και αναντικατάστατος Γιάννης Παπανικολάου. Βασικός ήταν και ο Στράτος Σβάρνας, ενώ εκτός αποστολής ήταν ο Αντώνης Τσιφτσής.

Το πρώτο ημίχρονο δεν είχε σκορ, όμως στο δεύτερο ο Ζβολίνσκι «χτύπησε» δις μέσα σε 12 λεπτά (47' - 59'). Στο 85' ο Παπανικολάου με φανταστικό πλασέ μέσα από την περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 3-0.

«Σβηστά» Μακάμπι και Ζαλγκίρις, στην παράταση η Σέριφ

Έκπληξη δεν είχαμε ούτε στα ματς της Μακάμπι Χάιφα και της Ζαλγκίρις, καθώς αμφότερες προκρίθηκαν με δεύτερη νίκη. Οι Ισραηλινοί μετά το 4-0 επί της Χάμρουν στην Μάλτα νίκησαν στη ρεβάνς στο Ισραήλ με 2-1. Με το ίδιο σκορ νίκησε και η Ζαλγκίρις τη Στρούγκα, εκτός έδρας. Οι Λιθουανοί είχαν νικήσει στο πρώτο ματς στην έδρα τους με 2-1.

Στoν 2o προκριματικό του Champions League η Σέριφ, η οποία επικράτησε 3-0 εντός έδρας της Φαρούλ. Με τον Αποστολάκη να αρχίζει στο βασικό σχήμα (αντικαταστάθηκε στο 102'), οι Μολδαβοί ισοφάρισαν το σκορ του πρώτου αγώνα (1-0) και στην παράταση πέτυχαν ακόμα δυο γκολ. Ο Ταλάλ στο 45' άνοιξε το σκορ, στο 99' ο Μπεκέλι πέτυχε το 2-0 και ο Αντέμο στο 105' διαμόρφωσε το 3-0. Πρόκριση για τη Χάκεν, νίκησε 2-0 τη Νιου Σεντς, ενώ στη Σουηδία είχε επικρατήσει 3-1.

Στο μοναδικό ματς του Conference League η Ντομζάλε έφτασε κοντά σε μεγάλη ανατροπή, όμως... λύγισε στην παράταση. Στο πρώτο ματς η Μπαλζάν είχε νικήσει με 4-1 στο πρώτο ματς στη Σλοβενία αλλά η ομάδα της Μάλτας στο δεύτερο ματς νίκησε με 3-0 στην κανονική διάρκεια. Ο αγώνας πήγε στην παράταση, όπου η Μπαλζάν σκόραρε και προκρίθηκε παρά την ήττα της με 3-1.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα

• Στρούγκα - Ζαλγκίρις 1-2
  • Φλόρα - Ράκοβ 0-3
  • Μακάμπι Χάιφα - Χάμρουν 2-1
  • Σέριφ - Φαούλ 3-0 παρ (1-0 κ.α.)
  • Νιου Σεντς - Χάκεν 0-2
  • Ζρίνσκι - Ουράρτου 1-2 κ.α, 2-3 παρ. 4-3 πεν.

• Σερβέτ - Γκενκ

Οι πρώτοι αγώνες θα διεξαχθούν το διήμερο 25-26 Ιουλίου και οι δεύτεροι το διήμερο 1-2 Αυγούστου.