Μπέρνλι - Λέστερ 0-2: Την... προσγείωσε! (vids)

Η Λέστερ πέτυχε την πρώτη νίκη της στο 2022, επικράτησε 2-0 της Μπέρνλι εκτός έδρας και κράτησε τους γηπεδούχους κάτω από τη ζώνη παραμονής.

Απότομη προσγείωση για τη Μπέρνλι, αφού έπειτα από τρία θετικά αποτελέσματα, ηττήθηκε 2-0 εντός έδρας από τη Λέστερ κι έμεινε κάτω από τη ζώνη παραμονής. Για τις «Αλεπούδες ήταν η πρώτη νίκη μέσα στο 2022 για την Premier League. Oι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και είχαν δυο ευκαιρίες στο α' μέρος, αλλά Περέιρα και Μπαρνς δεν μπόρεσαν να νικήσουν τον Πόουπ. Στο 81ο λεπτό, ο Μάντισον - είχε μπει ως αλλαγή - με ωραίο πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 1-0 για τις «αλεπούδες». Οι φιλοξενούμενοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ στο 90ο λεπτό, με τον Τζέιμι Βάρντι να επιστρέφει δυναμικά και να διαμορφώνει το τελικό 2-0.