Ρεμς - Μαρσέιγ 1-2: «Διπλό» δια... ποδός Αλέξις Σάντσες

Ιάσονας Θεριός

Με απόλυτο πρωταγωνιστή τον Αλέξις Σάντσες των δύο γκολ η Μαρσέιγ μπόρεσε να φύγει με το τρίποντο από την έδρα της Ρεμς και επέστρεψε στη 2η θέση της Ligue 1, προσπερνώντας τη Λανς και σπάζοντας το αήττητο 19 αγώνων της ομάδας του Στιλ.

Σημαντική νίκη κατάφερε να πάρει η Μαρσέιγ, η οποία επικράτησε της Ρεμς εκτός έδρας με 2-1 και συνεχίζει να βρίσκεται σε τροχιά Champions League, επιστρέφοντας στη 2η θέση, δύο βαθμούς πάνω από τη Λανς. Παράλληλα, τέλος μπήκε στο εντυπωσιακό αήττητο σερί 19 αγώνων της ομάδας του Γουίλ Στιλ. Τους Μασσαλούς πήρε από το... χέρι ο φοβερός Αλέξις Σάντσες, που σκόραρε και τα δύο τέρματα της ομάδας του. Ο Μπάλογκαν άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους στο 13', όμως τρία λεπτά αργότερα ο Χιλιανός με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ έφερε το ματς στα ίσα. Ο 34χρονος στο 29ο λεπτό, ολοκλήρωσε μόνος του την ανατροπή εκτελώντας τον Ντιούφ μετά από ασίστ του τερματοφυλακά του, Λόπεθ! Στην 9η θέση παραμένει η Ρεμς.