Έιμπαρ - Μαγιόρκα 1-2: Έμειναν ζωντανοί οι «Βερμεγιόνες» (vid)

Η Μαγιόρκα πήρε σπουδαία νίκη (την πρώτη μακριά από το σπίτι της) μέσα στο Ιπουρούα επί της Έιμπαρ με 2-0 κι έμεινε ζωντανή στην μάχη της παραμονής.

Η Μαγιόρκα ήξερε καλά ότι αν ήθελε να έχει ελπίδες για την παραμονή στην κατηγορία, χρειαζόταν βαθμό ή βαθμούς στην έδρα της Έιμπαρ. Και η ομάδα του Βιθέντε Μορένο τα κατάφερε περίφημα. Αφού κράτησε το μηδέν στις όποιες επιθέσεις των Βάσκων, κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ με μακρινή εκτέλεση φάουλ του Ντάνι Ροντρίγκεθ στο 42'.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ της ισοφάρισης, αλλά σε μια ξαφνική αντεπίθεση ο Τακεφούσα Κούμπο στο 78' έκανε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε η Έιμπαρ ήταν να μειώσει με τον Πέδρο Μπίγας στις καθυστερήσεις για το τελικό 2-1.