Μαγιόρκα - Έλτσε 0-1: «Λυτρωτής» Μπογιέ χάρισε το «διπλό» στην ουραγό

Ιάσονας Θεριός

Ο άλλοτε παίκτης της ΑΕΚ, Λούκας Μπογιέ, ήταν αυτός που, σκοράροντας λίγο πριν το τέλος το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης, χάρισε στην Έλτσε τη νίκη στην έδρα της Μαγιόρκα

Τι κι αν το όνειρο της παραμονής στη La Liga φαντάζει μακρινό για την 20η Έλτσε, που πλέον βρίσκεται 13 βαθμούς από τις θέσεις της σωτηρίας; Κάθε νίκη είναι σημαντική στο... κυνήγι των πιθανοτήτων. Και σε μια σπουδαία τέτοια έφτασε η ουραγός του ισπανικού πρωταθλήματος, επικρατώντας με 1-0 στην έδρα της Μαγιόρκα. Το τέρμα που έκρινε το ματς πέτυχε στο 89ο λεπτό ο άλλοτε επιθετικός της ΑΕΚ, Λούκας Μπογιέ, με όμορφο μονοκόμματο τελείωμα μετά από κόρνερ. Οι γηπεδούχοι πίστεψαν πάντως, πίστεψαν πως έσωσαν τον βαθμό στις καθυστερήσεις, αλλά το τέρμα του Μουρίκι ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ, με την Έλτσε να φεύγει με τους τρεις βαθμούς.