Αλμερία - Εσπανιόλ 3-1: Τη νίκησε και την έβαλε από κάτω της

Ιάσονας Θεριός

Μεγάλη νίκη έκανε η Αλμερία, η οποία επικράτησε 3-1 της Εσπανιόλ στο ματς που άνοιξε την αυλαία της 19ης αγωνιστικής της La Liga, προσπερνώντας τη στη βαθμολογία.

Φοβερή ήταν η Αλμερία απέναντι στην Εσπανιόλ, καταφέρνοντας να πάρει πολύτιμη εντός έδρας νίκη με 3-0. Στο 21' ο Λουίς Σουάρες άνοιξε το σκορ με ωραίο τελείωμα εντός περιοχής. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Βιδάλ έχασε καλή ευκαιρία για την ισοφάριση και στο δεύτερο μέρος το... πλήρωσε. Κι αυτό γιατί στο 61' και το 77' οι Μπατιστάο και Πορτίγιο «χτύπησαν», δίνοντας αέρα τριών τερμάτων στην ομάδα τους. Το μόνο που κατάφεραν οι Καταλανοί ήταν να μειώσουν στις καθυστερήσεις με τον Χοσέλου. Με τη νίκη αυτή η Αλμερία ανέβηκε στην 11η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Εσπανιόλ βρίσκεται στη 14η, μόλις στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη.