Ατλέτικο Μαδρίτης - Βιγιαρεάλ 0-2: «Τορπίλη» στη Μαδρίτη

Η Βιγιαρεάλ πήρε το ντέρμπι, αφού επικράτησε 2-0 στη Μαδρίτη της Ατλέτικο. Εξαιρετικός ο Ομπλακ, αλλά ήταν μόνος...

Η Βιγιαρεάλ έκανε τη διαφορά στη Μαδρίτη, επικράτησε 2-0 της Ατλέτικο και απέδειξε πως είναι έτοιμη για μεγάλα πράγματα. Τα «Κίτρινα υποβρύχια» μπήκαν δυνατά στο ματς, πίεσαν και είχαν μεγάλες ευκαιρίες με τους Λο Σέλσο (11’), Καπού (18’), όμως ο Ομπλακ είχε εξαιρετικές τοποθετήσεις. Η Βιγιαρεάλ ήταν καλύτερη, κυριαρχούσε στο ματς, ενώ είδε το γκολ του Ζεράρδ Μορένο στο 35' να ακυρώνεται. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι ήταν βελτιωμένοι, ωστόσο η γκάφα του Μολίνα στο 73' έδωσε την ευκαιρία στον Πίνο να ανοίξει το σκορ. Η Ατλέτικο πλησίασε στο 1-1, όμως ο Ρούγι έκανε τρομερή επέμβαση στην κεφαλιά του Κορέα και με τη βοήθεια του δοκαριού γλίτωσε την ομάδα του. Η Ατλέτικο πίεσε, αλλά τα κενά στην άμυνα ήταν πολλά και στις καθυστερήσεις ο Ζεράρδ Μορένο, σφράγισε ένα μεγάλο διπλό για την ομάδα του Εμερι.