Γρανάδα - Αλαβές 2-1: Τρίποντο... ανάσα στο 86΄

Η Γρανάδα ισοφαρίστηκε στο 81΄από την Αλαβές, αλλά βρήκε το νικητήριο γκολ πέντε λεπτά αργότερα (2-1) και πήρε το τρίποντο που την απομάκρυνε ακόμα περισσότερο από την επικίνδυνη ζώνη.

Νίκη ανάσα που την έστειλε στο +3 από την επικίνδυνη ζώνη πήρε η Γρανάδα απέναντι στην Αλαβές και σκαρφάλωσε στη 15η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Οι γηπεδούχοι πήραν από νωρίς το προβάδισμα χάρη σε γκολ του Πουέρτας στο 14΄ και κατάφεραν να διατηρήσουν τα ηνία της αναμέτρησης μέχρι το τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο 81' η πίεση των φιλοξενούμενων καρποφόρησε όταν ο Έιμπραμ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του και ισοφάρισε άθελά του σε 1-1, όμως η απάντηση της Γρανάδα ήταν άμεση. Πέντε λεπτά αργότερα ο Αρίας εμφανίστηκε σαν από μηχανής Θεός και λύτρωσε το σύνολο του Ρόμπερτ Μορένο που πανηγύρισε τη νίκη 2-1 στο φινάλε και πήρε γερή δόση ψυχολογίας ενόψει της δύσκολης συνέχειας.