Κύπελλο: Η Προοδευτική γύρισε το ματς με Εθνικό από 0-2 και τον απέκλεισε στα πέναλτι

Μεγάλη πρόκριση της Προοδευτικής και με ανατροπή με τον Εθνικό στα πέναλτι ενώ ο Διαγόρας Ρόδου επίσης συνεχίζει στο Κύπελλο.

Φοβερή πρόκριση στον τέταρτο γύρο του Κυπέλλου Ελλάδας πανηγύρισε η Προοδευτική. Επικράτησε 6-4 στα πέναλτι στο παραδοσιακό ντέρμπι με τον Εθνικό στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων. Ο Εθνικός προηγήθηκε στο σκορ στο 24' με γκολ του Λύγκου ενώ λίγο πριν το τέλος του α' ημιχρόνου κέρδισε πέναλτι που δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί ο Στάμος. Στη συνέχεια όμως ο Σάμιος έκανε στο 56' το 2-0 για την ομάδα του.

Η Προοδευτική μείωσε (2-1) στο 65' με τον Μεγαρίτη ενώ στο 77’ ο Νομικός ισοφάρισε σε 2-2 και έστειλε το ματς στην παράταση, όπου η ομάδα του Κορυδαλλού ήταν αυτή με τη μεγαλύτερη ευκαιρία να πάρει το ματς στο 94'. Στα πέναλτι ο Εθνικός πήρε το πάνω χέρι όταν ο Μπαντίκος απέκρουσε την εκτέλεση του Βοσνακίδη.

Όμως μετά ο Χαλκίδης έβαλε... stop στον Διάγκο. Ο τερματοφύλακας της Προοδευτικής σταμάτησε και τον Πανάκη, με τον Παλάτσιο να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για να δώσει την πρόκριση στην Προοδευτική. Στη διάρκεια του αγώνα πάντως υπήρξε ένταση στην εξέδρα και παρέμβαση των δυνάμεων των ΜΑΤ.

Παλάτσιος – 2-4

Εθνικός (Καλύβας): Μπαντίκος, Πάππος, Αποστόλου, Νικολόπουλος, Παπαγεωργίου, Ντάφλας (72′ Κώστας), Στάμος, Μπέλερης (117′ Δόδας), Λύγκος, Διάγκος και Σάμιος (63′ Μουκίδης και 105′ Πανάκης).

Προοδευτική (Αρναούτης): Χαλκίδης, Αλεξίου, Δημακάκος, Πατσατζόγλου (46′ Στειράκης), Βοσνακίδης, Μεγαρίτης (105′ Παν. Νομικός), Παρ. Νομικός, Μπιταξής, Κυριαζής, Μακρίδης (46′ Παλάτσιος) και Μακρυγιάννης (46′ Τσιάβος).

Σκόρερ: 24′ Λύγκος, 56′ Σάμιος – 65′ Μεγαρίτης, 77′ Παρ. Νομικός

Κίτρινες: Νικολόπουλος – Μπιταξής, Βοσνακίδης, Παρ. Νομικός, Τσιάβος

Κόκκινες: 95′ Καλύβας – 100′ Αρναούτης

Στο άλλο παιχνίδι του Σαββάτου ο Διαγόρας Ρόδου πήρε την πρόκριση απέναντι στον Άρη Σούδας, επικρατώντας 1-0. Σκόρερ ο Ρουγκάλας στο 90'.