Ζιλ Βισέντε – Σπόρτινγκ 1-2: Ανατροπή τίτλου με Κοάτες για τα «λιοντάρια» (vids)

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Κοάτες που πέτυχε και τα 2 γκολ, η Σπόρτινγκ παρότι βρέθηκε πίσω στο σκορ με 1-0, κατάφερε να επικρατήσει με 2-1 και να κάνει άλμα τίτλου.

Ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του τίτλου βρίσκεται πλέον η Σπόρτινγκ. Τα... λιοντάρια παρότι βρέθηκαν πίσω στο σκορ, επικράτησαν με 2-1 της Ζιλ Βισέντε και έφτασαν τους 48 βαθμούς, διατηρώντας στους 8 την διαφορά τους από την δεύτερη Πόρτο. Από την άλλη οι ηττημένοι που μέχρι το 83' επικρατούσαν με 1-0, έμειναν στους 16 και βρίσκονται στην 14η θέση.

Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που μπήκαν πιο δυνατά και κατάφεραν να προηγηθούν με τον Φουτζιμότο στο 36'. Σκορ που έμεινε μέχρι το 83' όταν ο Κοάτες με σουτ ισοφάρισε. Ο ίδιος παίκτης με κεφαλιά στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων έκανε το πολύτιμο 1-2 για την Σπόρτινγκ.