Ρέιντζερς - Αμπερντίν 1-3: Τεράστιο «διπλό» για την αντίπαλο του ΠΑΟΚ

aberdeen

Τεράστια νίκη πανηγύρισε η ευρωπαϊκή αντίπαλος του ΠΑΟΚ, Αμπερντίν, καθώς επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 της Ρέιντζερς για το πρωτάθλημα Σκωτίας.

Σπουδαία νίκη πήρε στο πρωτάθλημα Σκωτίας η ευρωπαϊκή αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa Conference League, Αμπερντίν, η οποία επικράτησε με 3-1 εκτός έδρας της Ρέιντζερς, για την 7η αγωνιστική της Premiership.

Η αντίπαλος του Δικέφαλου άνοιξε το σκορ με τον Στέφαν Γκάρτενμαν στο 38ο λεπτό της αναμέτρησης. Στην επανάληψη τη σκυτάλη στο σκοράρισμα πήρε ο Τζέιμι ΜακΓράθ στο 68΄. Στη συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-2, με τον Αμπνταλλάχ Σίμα στο 75', ενώ το τελικό σκορ του παιχνιδιού διαμόρφωσε στο 85', ο Τζακ Μακένζι. Η Ρέιντζερς έμεινε με παίκτη λιγότερο στον αγώνα, λόγω της αποβολής του Σκοτ Ράιτ στο 71'.

Αυτή ήταν η τρίτη σερί νίκη για την Αμπερντίν, οποία προερχόταν από τις επικρατήσεις απέναντι στη Ρος Κάουντι για το σκωτσέζικο πρωτάθλημα και το League Cup.