Λούγκο – Ατλέτικο Μαδρίτης 1-3: Ο Ντεπάι την έστειλε στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας (vid)

Atletico Madrid 100

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ζορίστηκε για μια ώρα κόντρα στην Λούγκο (τρίτης κατηγορίας) αλλά, με δύο γκολ του Μέμφις Ντεπάι, πήρε εν τέλει τη νίκη – πρόκριση (3-1) στους «16» του Κυπέλλου Ισπανίας.

Παραδοσιακά, το Κύπελλο Ισπανίας είναι μια διοργάνωση που αρέσκεται στις εκπλήξεις. Και, για μια ώρα, η Ατλέτικο Μαδρίτης φλέρταρε με μια πολύ δυσάρεστη έκπληξη αφού η Λούγκο, ομάδα τρίτης κατηγορίας, την κοιτούσε ξεκάθαρα στα μάτια.

Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, ο Ντιέγκο Σιμεόνε που είχε επιλέξει ένα βαθύ ροτέισον στην ενδεκάδα, έριξε στον αγώνα Κόκε, Ροντρίγκο ντε Πολ και Αντουάν Γκριεζμάν, η εικόνα των Ροχιμπλάνκος βελτιώθηκε σημαντικά και έτσι ήρθε… φυσιολογικά η νίκη – πρόκριση στους «16» του Κυπέλλου (3-1).

Πρωταγωνιστής για την Ατλέτικο ο… ξεχασμένος Μέμφις Ντεπάι, ο οποίος με δύο γκολ μέσα σε οκτώ λεπτά (66’ και 74’) διευκόλυνε το έργο της ομάδας του, ύστερα από ένα κακό πρώτο ημίχρονο, όπου το γρήγορο γκολ του Άνχελ Κορέα (2’) βρήκε απάντηση από τον Λεάντρο Αντονέτι (39’).

Η σύνθεση της Ατλέτικο: Όμπλακ – Αθπιλικουέτα (90’+1’ ), Χιμένες, Σογιουντσού (46’ Ντε Πολ) - Μολίνα (46’ Κόκε), Ρικέλμε, Βίτσελ, Σαούλ (67’ Γιορέντε), Χάβι Γκαλάν – Κορέα (46’ Γκριεζμάν), Ντεπάι (74’ Μοράτα).