Εκουαδόρ - Περού 2-2: Βήμα πρόκρισης για την ομάδα του Γκαρέκα!

Ισόπαλο 2-2 έληξε το αποτέλεσμα ανάμεσα στο Εκουαδόρ και το Περού, με την ομάδα του Γκαρέκα να βρίσκεται πιο κοντά στην πρόκριση.

Ισόπαλο 2-2 έληξε το ματς ανάμεσα στο Εκουαδόρ και το Περού για την 4η αγωνιστική του Copa America. Ετσι, η ομάδα του Γκαρέκα έφτασε τους τέσσερις βαθμούς στον 2ο όμιλο, με το Εκουαδόρ να μένει στον πάτο με μόλις δυο πόντους. Εξαιρετικό ματς, με δυο όψεις, το α' μέρος ανήκε στους τυπικά γηπεδούχους που πέτυχαν δυο γκολ, ωστόσο στην επανάληψη οι Περουβιανοί έκαναν την αντεπίθεσή τους.

Το σκορ για το Εκουαδόρ άνοιξε στο 23ο λεπτό ο Τάπια με αυτογκόλ, ενώ στις καθυστερήσεις του α' μέρους, ο Πρεσιάδο πέτυχε το 2-0. Στο 49' ο Λαπαντούλα πέτυχε το 2-1 και πέντε λεπτά αργότερα ο σκόρερ μοίρασε για τον Καρίγιο που διαμόρφωσε το 2-2. Το Εκουαδόρ πίεσε στο τελευταίο δεκάλεπτο και στο 90'+ έχασε μεγάλη ευκαιρία με τον Μαρτίνες για να πάρει τη νίκη!