Copa Africa: Εμφατικά στους «8» η Ανγκόλα του Ζίνι

Ιάσονας Θεριός

Με τον Σαλβαδόρ Ζίνι να αγωνίζεται ως αλλαγή για περίπου 20 λεπτά, η Ανγκόλα διέλυσε με τριάρα (3-0) τη Ναμίμπια και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Copa Africa.

Έκανε... πάρτι η Ανγκόλα και πήρε το εισιτήριο για τα προημιτελικά του Copa Africa, επικρατώντας 3-0 της Ναμίμπια σε ένα παιχνίδι, όπου αμφότερες οι ομάδες ολοκλήρωσαν με δέκα παίκτες. Πέρασε ως αλλαγή στο 70 και αγωνίστηκε για περίπου 20 λεπτά ο Σαλβαδόρ Ζίνι της ΑΕΚ, ο οποίος θα παραμείνει στην Ακτή Ελεφαντοστού και μακριά από τον Δικέφαλο τουλάχιστον έως τα ματς των «8». Ιστορική πρόκριση για τη χώρα του που φτάνει σε αυτή τη φάση της διοργάνωσης για πρώτη φορά μετά από 24 χρόνια.

Ο γκολκίπερ Νεμπλού άφησε την Άνγκολα με δέκα παίκτες στο 17΄ αλλά ο Νταλά με δύο τέρματα στο 38' και το 42' τής έδωσε το σημαντικό προβάδισμα, ενώ για τη Ναμίμπια είχε αποβληθεί ο Χοκόνγκο με δεύτερη κίτρινη στο 40'. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε στο 66' ο Μαμπουλουλού.