Copa Africa: Αγωνίστηκε ο Ζίνι στην ισοπαλία της Ανγκόλας με την Αλγερία

Βασίλης Μπαλατσός

Ο Σαλβαδόρ Αντόνιο Ζίνι της ΑΕΚ αγωνίστηκε ως αλλαγή στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης της Ανγκόλας με την Αλγερία για το Copa Africa (1-1).

Μοιρασιά στο πρώτο παιχνίδι του 4ου Ομίλου του Copa Africa, καθώς η Αλγερία του Ριγιάντ Μαχρέζ έμεινε στην ισοαπαλία με την Ανγκόλα με σκορ 1-1. Για τους Ανγκολέζους ο επιθετικός της ΑΕΚ Σαλβαδόρ Αντόνιο Ζίνι μπήκε στο παιχνίδι στο 88ο λεπτό.

Οι Αλγερινοί προηγήθηκαν στο 18' με τον Μπουνέντζα και στο 25' ο ίδιος παίκτης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με φανταστικό ψαλίδι μετά από στοπάρισμα με το στήθος αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ. Οι Ανγκολέζοι ισοφάρισαν στο 68' με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μαμπουλού και μέχρι το φινάλε καμία ομάδα δεν κατάφερε να πετύχει το γκολ της νίκης.

Για τον ίδιο όμιλο η Μπουρκίνα Φάσο του Ισμαϊλά Ουεντραογκό του Πανσερραϊκού θα αντιμετωπίσει την Τρίτη (16/1, 16:00) τη Μαυριτανία.