Αντβέρπ - Πόρτο 1-4: Διπλό των Δράκων με ανατροπή

Βασίλης Μπαλατσός
Porto

Η Αντβέρπ άνοιξε το σκορ κόντρα στην Πόρτο, όμως οι Δράκοι κυριάρχησαν στην Αμβέρσα, έκαναν την ανατροπή και πήραν τη νίκη με 4-1.

Πάρτι της Πόρτο στην Αμβέρσα. Οι Δράκοι έμειναν πίσω στο σκορ από την Αντβέρπ, όμως κυριάρχησαν, έκαναν την ανατροπή και επικράτησαν με το ευρύ 4-1. Στη δεύτερη θέση με έξι βαθμούς οι Πορτογάλοι, παρέμειναν στο μηδέν οι Βέλγοι.

Η ομάδα του Μαρκ Φαν Μπόμελ άνοιξε το σκορ στο 37', όταν ο Γιάνσεν εκτέλεσε, από την κόντρα η μπάλα πήγε στον Γιουσούφ, ο οποίος την έστειλε στα δίχτυα. Η αντίσταση των γηπεδούχων κράτησε για ένα ημίχρονο, καθώς στο δεύτερο μισό η Πόρτο έκανε περίπατο. Στο 46' ο Εβανίλσον ισοφάρισε με πλασέ από το ύψος του πέναλτι και στο 54' ο Εουστάκιο ολοκλήρωσε την ανατροπή.

Η Αντβέρπ είχε δοκάρι στο 63’ σε κεφαλιά του Αλντερβάιρελντ, όμως έξι λεπτά αργότερα οι «Δράκοι»... κλείδωσαν το «διπλό» με φανταστικό βολέ του Εβανίλσον. Στο 84’ μετά από ασίστ του Ταρεμί ο Εβανίλσον «κρέμασε» τον Μπιτέζ, έκανε χατ τρικ και διαμόρφωσε το τελικό σκορ.

Αντβέρπ: Μπιτέζ, Αλντερβάιρελντ, Ντε Λατ (60’Βάινταλ), Μπατάιγ, Γιουσούφ, Φερμέιρεν, Κουλιμπαλί, Εκέλενκαμπ, Μπαλικουισά (77’Βαλένσια-90’Κερκ), Μούγια (78’Εζούκε), Γιάνσεν (77’Ιλενικένα)

Πόρτο: Ντιόγκο Κόστα, Πέπε (83’Κονσεϊσάο), Κάρμο, Βέντελ (44’Εβανίλσον), Ζάο Μάριο, Βαρέλα (82’Νίκο Γκονσάλες), Φράνκο (66’Σάντσες), Πεπέ, Γκαλένο, Εουστάκιο (82’Γκρούγιτς), Ταρεμί