Λεβερκούζεν – Μπάγερν: «Έκρυψαν» την μπάλα οι Βαυαροί, δύο γκολ σε τρία λεπτά και 1-3 (vid)

Τα πάνω – κάτω σε λιγότερο από ένα ημίωρο έφερε η Μπάγερν Μονάχου κόντρα στην Μπάγερ Λεβερκούζεν.

Η Μπάγερ Λεβερκούζεν μάλλον έκανε... λάθος που προηγήθηκε στο σκορ με τον Λούκας Αλάριο στο δέκατο λεπτό.

Η Μπάγερν Μονάχου πάτησε το γκάζι στην συνέχεια και, αφού ισοφάρισε με τον Κίνγκσλεϊ Κομάν (27'), έκανε την ανατροπή με μακρινό σουτ του Λέον Γκορέτσκα μετά την 19η φετινή ασίστ του Τόμας Μίλερ (πρώτος στα πέντε μεγάλα ευρωπαϊκά πρωταθλήματα) ύστερα από καταπληκτική ομαδική προσπάθεια (42').

Οι Βαυαροί, όμως, δεν έμειναν εκεί, αφού λίγο πριν από την ανάπαυλα, ο Σερζ Γκνάμπρι εκμεταλλεύτηκε την άστοχη έξοδο του Λούκας Χραντέτσκι και, με ωραία λόμπα (45'), έστειλε την Μπάγερν στα αποδυτήρια προηγούμενη με 3-1.