Σάλκε - Λειψία 1-6: Οι «Ταύροι» διέλυσαν την ουραγό της Bundesliga!

Η Λειψία διέλυσε με 6-1 τη Σάλκε και βρέθηκε στο -3 από την κορυφή, αλλά με ματς περισσότερο. Στον πάτο της βαθμολογίας οι «Βασιλικοί μπλε».

Η Λειψία επέστρεψε δυναμικά στη σεζόν και μετά την ισοπαλία με τη Μπάγερν, διέλυσε με 6-1 εκτός έδρας τη Σάλκε. Ετσι, βρέθηκε στο -3 από την κορυφή της βαθμολογίας, αν και με ματς περισσότερο. Η ομάδα του Μάρκο Ρόζε «καθάρισε» εύκολα το ματς με την ουραγό της βαθμολογίας, καθώς προηγήθηκε με 2-0 στα πρώτα 15 λεπτά. Στο 7ο λεπτό ο Αντρέ Σίλβα πέτυχε το 1-0 και ο Χένρικς διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Ο Αντρέ Σίλβα στο 44' και ο Βέρνερ στις καθυστερήσεις του α' μέρους έγραψαν το 4-0. Ο Κοζούκι μείωσε σε 4-1 στο 56΄, όμως ο Ολμο πήρε τη σκυτάλη και με δυο τέρματα στο 83' και στο 89' διαμόρφωσε το 6-1. Σε αδιέξοδο η Σάλκε, γνώρισαν την 10η ήττα τους στα 11 τελευταία ματς και παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας.