Παλμέιρας: Ο Σκάρπα μπήκε αλλαγή και λύτρωσε την ομάδα του Άμπελ Φερέιρα (vid)

Ο Γκουστάβο Σκάρπα ήταν κομβικός για άλλον έναν αγώνα της Παλμέιρας, αφού μπήκε ως αλλαγή και πέτυχε το μοναδικό γκολ του αγώνα χαρίζοντας στη νίκη την ομάδα του.

Ο Βραζιλιάνος επιθετικός μέσος είναι από τους καλύτερους παίκτες της Παλμέιρας και δεν χάνει την ευκαιρία να το διατρανώνει σε κάθε του εμφάνιση. Αυτή τη φορά τα ξημερώματα της Παρασκευής (22/07), η Παλμέιρας έπαιζε στην έδρα της Αμέρικα με τον Γκουστάβο Σκάρπα να μένει στον πάγκο. Με τον 0-0 να διατηρείται στα πρώτα 56 λεπτά του αγώνα, ο Άμπελ Φερέιρα τον έριξε στο παιχνίδι κι εκείνος δέκα λεπτά μετά, με μία κίνηση που θύμισε Άριεν Ρόμπεν, πέτυχε ένα υπέροχο τέρμα για το 0-1.

Το τέρμα αυτό ήταν εκείνο που ουσιαστικά έκρινε και την έκβαση της αναμέτρησης βοηθώντας την Παλμέιρας να παραμείνει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και στο +4 από τις Κορίνθιανς και Ατλέτικο Μινέιρο.