Ζενίτ - ΤΣΣΚΑ Μόσχας 107-104: Ματσάρα και 1-1 στην 2η παράταση! (vid)

Η Ζενίτ έμεινε ζωντανή στην ημιτελική σειρά, παίρνοντας τη νίκη στο δεύτερο παιχνίδι και στην δεύτερη παράταση, παρά την απίθανη εμφάνιση του Τόρνικε Σενγκέλια (27π.). Κομβικός ο Πάνγκος (22π., 7 ασίστ), ο Μπάρον μέτρησε 20 πόντους μετά το 4ο δεκάλεπτο!

Η νίκη ήταν το ζητούμενο για την Ζενίτ, η οποία είχε ήδη χάσει το πλεονέκτημα έδρας από τον πρώτο ημιτελικό κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Η ομάδα του Ιτούδη επιχείρησε να γυρίσει στη Μόσχα με 2-0, αλλά έχασε τη διαφορά των 12 πόντων. Μάλιστα, χρειάστηκε ένα απίθανο τρίποντο για να οδηγήσει τελικά το ματς στην παράταση.

Χρειάστηκε και ένα δεύτερο έξτρα πεντάλεπτο, προκειμένου να ξεκαθαρίσει ο νικητής, με τις δύο ομάδες να δίνουν επιθετικό ρεσιτάλ (32-29 οι δύο παρατάσεις). Ο Κέβιν Πάνγκος είχε «κρύο αίμα» παίρνοντας τις κρίσιμες τελευταίες επιθέσεις, ο Ντάνι Χάκετ προσπάθησε να γυρίσει το ματς στο τέλος, μαζί με το γκολ - φάουλ του Κλάιμπερν (23π.), ωστόσο στο τέλος χαμογέλασε ο Πασκουάλ.

Και πώς να μην το κάνει, όταν ο Μπίλι Μπάρον σημείωσε τους πρώτους πόντους του στο 34' και τελείωσε το ματς με 20!

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-39, 51-59, 75-75 (κ.α.), 87-87 (1η παρ.), 107-104