Οι... πρώην «πλήγωσαν» Μπαρτζώκα και Χίμκι!

Η Λοκομοτίβ Κουμπάν δεν... χαρίστηκε στον άλλοτε προπονητή της και επικράτησε της Χίμκι με 93-78. Καλύτερος ο... πάλαι ποτέ παίκτης του Γιώργου Μπαρτζώκα στον Ολυμπιακό, Μάρντι Κόλινς!

Μπορεί η Χίμκι να προέρχονταν από την εύκολη νίκη... ψυχολογίας (και σημασίας) απέναντι στον Ολυμπιακό, αλλά στο ντέρμπι με την Λοκομοτίβ Κούμπαν τα έκανε... θάλασσα.

Η άλλοτε ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα ήταν η μεγάλη νικήτρια στο μεταξύ τους παιχνίδι (93-78) για την VTB League, πραγματοποιώντας ένα 10-0 στα τελευταία λεπτά με το οποίο «καθάρισε» το ματς.

Η Λόκο είχε το πάνω χέρι καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα, η Χίμκι προσπάθησε να επιστρέψει στην τελευταία περίοδο μειώνοντας σε 79-74 στο 35' αλλά ακολούθησε ένα 10-0 των γηπεδούχων με το οποίο έφτασαν στην τελική επικράτηση.

Ο Μάρντι Κόλινς ο οποίος υπήρξε παίκτης του Γιώργου Μπαρτζώκα στον Ολυμπιακό ήταν ο καλύτερος του αγώνα, φτάνοντας κοντά στο «triple double». Συγκεκριμένα μέτρησε 22 πόντους (9/16 σουτ), 10 ασίστ, 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 1 τάπα και 3 λάθη σε 28 λεπτά!

Ο άλλοτε παίκτης του Αμαρουσίου Φρανκ Έλεγκαρ πρόσθεσε άλλους 18 πόντους με 6 ριμπάουντ, ενώ ο Ράιαν Μπρόκχοφ είχε 17 πόντους με 4/6 τρίποντα.

Για την Χίμκι, οι Σβεντ και Άντερσον πέτυχαν από 18 και 16 πόντους ο καθένας.

Κατάταξη: Λοκομοτίβ Κουμπάν 11-1, Ούνικς Καζάν 10-1, ΤΣΣΚΑ 10-2, Ζενίτ 10-2, Χίμκι 6-5, Άβτοντορ 6-5, Τσμόκι Μινσκ 4-7, Πάρμα 4-8, Κάλεβ 4-9, Νίζνι 3-7, Ενισέι 3-8, Αστάνα 3-10, Ρίγα 1-10.