Ζενίτ - Ούνικς 76-67: Τα... ρέστα της η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης

Η Ζενίτ έβγαλε αντίδραση στο δεύτερο παιχνίδι των ημιτελικών της VTB με την Ούνικς και επικρατώντας με 76-67 ισοφάρισε τη σειρά σε 1-1.

Η Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης είδε την Ούνικς να «αλώνει» την έδρα της δύο ημέρες νωρίτερα με την τρομερή εμφάνιση του Χεζόνια. Αυτή τη φορά θέλησε να βγάλει αντίδραση και έφτασε στη νίκη με 76-67 για να κάνει το 1-1 στη σειρά παραμένοντας στο κόλπο πρόκρισης.

Πέρα από το πρώτο δεκάλεπτο που υπήρξαν εναλλαγές στο σκοράρισμα, οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους μέχρι και το τέλος. Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ανά διαστήματα μέχρι και τους 15 πόντους στην τρίτη και τέταρτη περίοδο με αποτέλεσμα να μην αγχωθεί ιδιαίτερα για να πάρει το ροζ φύλλο αγώνα.

Για την Ζενίτ ο Μπίλι Μπάρον είχε 18 πόντους με 4/8 τρίποντα, 5 ασίστ και 1 κλέψιμο, με τον Λόιντ να ακολουθεί με 17 2 ριμπάουντ,6 ασίστ και 1 κλέψιμο. Στους 12 σταμάτησε ο Πόιθρες και 11 είχε ο Μίκι. Για την Ούνικς, μοναδικοί διψήφιοι ήταν οι Λορέντζο Μπράουν και Μάριο Χεζόνια. Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 25 πόντους με 3 ριμπάουντ, 3ασίστ και 3 κλεψίματα, ενώ ο Κροάτης 13 με 8 ριμπάουντ 8 ασίστ και ένα κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 40-33, 60-47, 76-67