ΤΣΣΚΑ - Ούνικς 103-105: Ματσάρα, τρεις παρατάσεις και λυτρωτής Μέιο

Το σουτ του Μέιο ήταν αυτό που... λύτρωσε την Ούνικς Καζάν μετά από τρεις παρατάσεις κόντρα στην ΤΣΣΚΑ. Οι παίκτες του Περάσοβιτς διπλασίασαν τις νίκες τους απέναντι στην ομάδα της Μόσχας και διατήρησαν την μοναξιά στην κορυφή της VTB (103-105).

Η ομάδα του Καζάν πάτησε καλύτερα στο παρκέ στα πρώτα λεπτά του ματς και κατάφερε να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με το +13. Η ΤΣΣΚΑ, ωστόσο, ανέβασε τους ρυθμούς της στην επόμενη περίοδο, ενώ με ένα... κρεσέντο του Χάκετ από την περιφέρεια με την επιστροφή από την ανάπαυλα κατάφερε να πάρει το προβάδισμα.

Στα 10 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς ο Χεζόνια έκανε το 77-75 με τον Γκριγκόνις να γράφει το 77-77 από την γραμμή σε... νεκρό χρόνο και έστειλε το ματς στην παράταση. Ο Κροάτης της Ούνικς ανέλαβε ξανά δράση και έχοντας τους 6 από τους 8 πόντους έδωσε το σήμα νίκης στην Ούνικς μέχρι να πάει και πάλι ο Γκριγκόνις στην γραμμή για το 85-85 και την δεύτερη παράταση.

Oι διαφορές, όμως, δεν λύθηκαν εκεί αφού η τρίτη παράταση ήρθε για να δώσει το ροζ φύλλο αγώνα στην Ούνικς μετά από εύστοχο σουτ του Μέιο στα 4'' πριν τη λήξη (103-105).

Στην διάρκειά του το ματς έμοιαζε περισσότερο με... ροντέο ανάμεσα στους Χάκετ και Χεζόνια. Ο Ιταλός σκόραρε 33πόντους με 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ και ο Κροάτης σταρ 31πόντους με 10 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Από εκεί και πέρα, για το Καζάν ακολούθησε ο Τζον Μπράουν με 16π., 9 ριμπ. και 4 ασ. και ο Κάνααν με 13πόντους, 2ριμπ. και 1 ασίστ. Στον αντίποδα, γεμάτη εμφάνιση από τον Λούντμπεργκ με 19 πόντους, 2 ριμπ. και 3 ασίστ με τον Μπολομπόι να προσθέτει 12 πόντους και τον Σβεντ 11.

Τα δεκάλεπτα: 13-26, 41-42, 61-60, 77-77, 85-85(παρ.), 92-92 (παρ2.), 103-105(παρ3.)