Ζιελόνα Γκόρα - Ούνικς 80-85: Την «υπέταξε» γυρνώντας από το -19

Σταυρούλα Μουστακάτου

H Ούνικς ήταν... εφτάψυχη, απέφυγε το κάζο στην έδρα της Ζιελόνα Γκόρα και κατάφερε να επιστρέψει από το -19 παίρνοντας τελικά ένα μεγάλο διπλό με 80-85.

Η «ουραγός» Ζιελόνα Γκόρα ήταν... σίφουνας στο πρώτο μισό όπου σκόραρε 51 πόντους απέναντι στην Ούνικς, ενώ βρέθηκε ακόμη και στο +19 (47-28) λίγο πριν οι δύο ομάδες οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το 51-36 υπέρ των γηπεδούχων.

Με την επιστροφή στο παρκέ οι παίκτες του Πέρασοβιτς χρειάστηκαν μερικά λεπτά προτού ξεκινήσουν τον αγώνα... δρόμου προς την επικράτηση. Με επιμέρους 25-16 στο τρίτο δεκάλεπτο και το 67-61 στο φωτεινό πίνακα, όλα θα κρίνονταν στην τελευταία περίοδο.

Εκεί, η Ούνικς κατάφερε να ισοφαρίσει το παιχνίδι στο 78-78 με τον Τζον Μπράουν 2'19'' πριν τη λήξη, ενώ η συνέχεια της ανήκε και πήρε τη νίκη με 80-85.

Κορυφαίος της ανατροπής ο Τζον Μπράουν με 20 πόντους, 9 ριμπάουντ και 5 ασίστ, ο Χεζόνια είχε 19π., 6ριμπ.,3 ασίστ, ο Κάνααν πρόσθεσε 17π., ενώ ο Λορέντζο Μπράουν είχε συμβολή με 12π., 7 ριμπ. και 6 ασίστ.

Για την Ζιελόνα Γκόρα ο Άπιτς ήταν εξαιρετικός με 20π., 12ριμπ. και 3 ασίστ και ο Μάιερ 13π., 3ριμπ., 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 51-36, 67-61, 80-85