Νίζνι - Τσμόκι 72-65: Νίκησε και περιμένει το Λαύριο

Οι Νίζνι επικράτησε της Τσμόκι με 72-65 για το πρωτάθλημα της VTB και με αυτόν τον τρόπο διατηρείται στις υψηλές θέσεις της βαθμολογίας και... κοιτάζει το προσεχές ευρωπαϊκό παιχνίδι με το Λαύριο.

Η Νίζνι μπορεί να βρισκόταν στο ημίχρονο στο -5, ωστόσο η άμυνά της στο δεύτερο μισό του παιχνιδιού ήταν καθοριστική και της χάρισε τη νίκη απέναντι στη Τσμόκι με 72-65. Με αυτόν τον τρόπο... έπιασε πεντάδα στην βαθμολογία με ρεκόρ 4-2 και περιμένει το Λαύριο για την αναμέτρηση του BCL με καλή ψυχολογία.

Οι φιλοξενούμενοι πάτησαν καλύτερα στο παρκέ στο πρώτο μέρος του αγώνα φέρνοντας την πίεση στην πλευρά της Νίζνι. Ωστόσο, η άμυνα των γηπεδούχων στο τρίτο δεκάλεπτο, κράτησε την Τσμόκι στους 8 πόντους και κατόρθωσε να διεκδικήσει την νίκη στην καθοριστική περίοδο με το +1 (50-49).

Εκεί, οι παίκτες του Λούκιτς έδειξαν το καλό τους πρόσωπο και έφτασαν μέχρι και το +10 δύο φορές (70-60, 72-62), ενώ το τελικό σκορ τους δικαίωσε, με το ροζ φύλλο αγώνα να πηγαίνει στην πλευρά τους.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Αστάπκοβιτς που μέτρησε 20πόντους, 13 ριμπάουντ και 5 ασίστ στο διάστημα που αγωνίστηκε, ενώ 17πόντους, 7 ριμπάουντ και 1 ασίστ πρόσθεσε ο Τορόποβ.

Τα δεκάλεπτα: 25-23, 36-41, 50-49, 72-65