Εφές – Γκαζιαντέπ 102-63: Την ισοπέδωσε!

Η Αναντολού Εφές έκανε επιμέρους σκορ 60-28 στο δεύτερο ημίχρονο κι εν τέλει επικράτησε εύκολα της Γκαζιαντέπ με 102-63, φτάνοντας τις 23 νίκες σε 24 αγώνες στην τουρκική λίγκα.

Η Εφές πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 42-35 ωστόσο έπαιξε με τη… βελόνα στο κόκκινο στο τρίτο δεκάλεπτο (31-12) δίχως να αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης στην Γκαζιαντέπ που περιορίστηκε σε ρόλο κομπάρσου στη συνέχεια του ματς.

Πέντε παίκτες σημείωσαν διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν που σούταρε 24/37 δίποντα και 14/31 τρίποντα, υποχρεώνοντας τους φιλοξενούμενους σε 22 λάθη.

Ο Βασίλιε Μίτσιτς σημείωσε 13 πόντους με 2/2 τρίποντα, ο Ντόγκους Μπαλμπάι πρόσθεσε 10 πόντους, 6 ασίστ και 4 κλεψίματα ενώ ο Τίμπορ Πλάις είχε 9 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 42-35, 73-47, 102-63