Μπαρτσελόνα - Φουενλαμπράδα 81-79: Την έσωσε ο Ντέιβις!

Η Μπαρτσελόνα ήταν κακή και χρειάστηκε δύο εύστοχες ελεύθερες βολές του Μπράντον Ντέιβις (23π., 5 ριμπ.), 4 δεύτερα πριν το τέλος, για να επικρατήσει της Φουενλαμπράδα.

Ο Νίκολα Μίροτιτς έμεινε εκτός, για λόγους ξεκούρασης, ενόψει της «διαβολοβδομάδας» στη EuroLeague. Και ο Σάρας Γιασικεβίτσιους δεν μπορούσε να πιστέψει αυτά που έβλεπε στο παρκέ! Στο πρώτο ημίχρονο, η Μπάρτσα είχε 1/13 τρίποντα και ήταν πίσω στο σκορ με 35-31!

Οι Καταλανοί βρέθηκαν μπροστά στο σκορ με 53-49, χάρη σε ένα επί μέρους 13-2, αλλά η Φουενλαμπράδα δεν παράτησε το ματς. Από το 74-69 της Μπαρτσελόνα, αρχικά ισοφάρισε και στη συνέχεια βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 79-76! Τρεις βολές από τον Καλάθη (1/2) και τον Σμιτς (3/3) έφεραν την ισοπαλία. Στην τελευταία επίθεση, η Μπαρτσελόνα πίεσε, ο Καλάθης έκλεψε, όμως το λέι απ του ήταν κακό και άστοχο.

Όμως ο ήρωας της βραδιάς, ο Μπράντον Ντέιβις ήταν εκεί. Πήρε το ριμπάουντ, μαζί και το φάουλ για δύο εύστοχες βολές. Η φιλοξενούμενη αστόχησε στο τελευταίο τρίποντο. Ο Αμερικανός σέντερ τελείωσε το ματς με 23 πόντους (οι 10 στην τελευταία περίοδο), έχοντας 5/8 δίποντα και 13/14 βολές!

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 31-35, 56-59, 81-79.