Μπαρτσελόνα - Μούρθια 92-63: Περίπατος και rotation

Η Μπαρτσελόνα διέλυσε τη Μούρθια για την 17η νίκη της στη Liga Endesa, με τον Σάρας Γιασικεβίτσιους να κάνει και συντήρηση δυνάμεων στους βασικούς.

Η Μούρθια αντιστάθηκε μόνο στο δεύτερο δεκάλεπτο του αγώνα. Όπως αποδείχτηκε, η... επιλογή της ήταν λανθασμένη, αφού η Μπαρτσελόνα αγρίεψε. Επέτρεψε στην αντίπαλό της να σημειώσει 9 πόντους στην τρίτη περίοδο (επί μέρους 25-9) και μετέτρεψε το ματς σε... περίπατο.

Ο Καλάθης (3 πόντους, 4 ασίστ) πάτησε στο παρκέ για 18 λεπτά, ο Κούριτς για 16', ο Μίροτιτς για 21' και ο Ντέιβις μόλις για 10 λεπτά. Πρώτοι σκόρερ πάντως ήταν οι Κούριτς και Μίροτιτς με 15 και 13 πόντους, αντίστοιχα. Η νέα ομάδα του Τζέιμς Ουέμπ της Λάρισας, είχε πρώτο σκόρερ τον άλλοτε παίκτη του Ολυμπιακού, Ντι Τζέι Στρόμπερι (12π.), ενώ ένας άλλος πρώην παίκτης της Basket League, ο Κόνορ Φράνκαμπ είχε 9 πόντους με 0/6 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 20-11, 37-36, 62-45, 92.63.