Κεραυνός - Πετρολίνα ΑΕΚ 82-72: Οι γηπεδούχοι υπερίσχυσαν στον τελικό των ανατροπών και σήκωσαν το 12ο

κυπρος μπασκετ κυπελλο 27/3
Γεμάτος ανατροπές και θέαμα ήταν ο τελικός του Κυπέλλου Κύπρου, με τον Κεραυνό να παίρνει τελικά τη νίκη, επικρατώντας με 82-72 της ΑΕΚ (27/3), στο «Τάσος Παπαδόπουλος». Οι νικητές έφτασαν τα 12 τρόπαια στο θεσμό και πλέον... ισοβαθμούν με τον ΑΠΟΕΛ.

Κεραυνός και Πετρολίνα ΑΕΚ συναντήθηκαν για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά στον τελικό του Κυπέλλου ΟΠΑΠ ECOMMBX Basket League (27/3).

Οι γηπεδούχοι έφτασαν στη νίκη που δεν ήρθε καθόλου εύκολα, σε ένα ματς γεμάτο ανατροπές και θέαμα στο «Τάσος Παπαδόπουλος». Πολυτιμότερος αναδείχθηκε ο Φίλιππος Τίγκας, ο οποίος ήταν καθοριστικός ιδιαίτερα στα τελευταία λεπτά (13 πόντοι, 3/4 βολές, 2/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα, 4 ριμπάουντ).

Η ομάδα του Μιχάλη Κακιούζη ήταν από τα πρώτα λεπτά καταιγιστική και κατάφερε να υπερβεί το νταμπλ σκορ στα μισά του 2ου δεκαλέπτου (13-31). Δεν κατάφερε ωστόσο να διατηρήσει αυτό το προβάδισμά με τους αντιπάλους να μειώνουν σε 34-31 λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Λειβαδιώτη ξέφυγαν στο σκορ (46-35), όμως τίποτα δεν είχε τελειώσει με τον Κεραυνό να βρίσκει και πάλι δυνάμεις και να φτάνει και πάλι μπροστά στο 4ο λεπτό της 3ης περιόδου.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι μέχρι και τα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι προηγούνταν αλλά η ΑΕΚ ισοφάριζε. Σχεδόν ένα λεπτό πριν το τέλος, οι Μιχαήλ και Τίγκα πήραν πάνω τους το ματς και σκόραραν για το τελικό 82-72, που χάρισε στον Κεραυνό το 12ο τρόπαιο στο θεσμό.

Τα δεκάλεπτα: 13-22, 31-34, 53-48, 72-82

Πετρολίνα ΑΕΚ (Χριστόφορος Λειβαδιώτης): Hollingsworth 16 (2), Adway 2, Σιμιτζής 8, Brown 14 (1), Μαντοβάνης, Bishop 15 (2), Σιζόπουλος 12 (2), Παντελή 5 (1).

Κεραυνός (Μιχάλης Κακιούζης): Μιχαήλ 13 (1), Στυλιανού 2, Crockett 16 (1), Raynolds 8 (1), Taylor 7, Chandlers 14 (1), Πσσιαλής 6 (1), Τίγκας 16 (3).

@Photo credits: SAVVIDES PRESS SPORTS PHOTOGRAPHERS LTD / SAKIS SAVVIDES