Βέλγιο - Μεγάλη Βρετανία 72-57: Συνεχίζει απτόητο για την πρόκριση

Νίκος Καρφής

Το Βέλγιο επικράτησε με 72-57 της Μεγάλης Βρετανίας και ανέβηκε στο 3-2 στον όμιλο που βρίσκεται και η Εθνική μας.

Δεν είχαν πρόβλημα κόντρα στη Μεγάλη Βρετανία οι Βέλγοι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να επικρατήσουν με 72-57 και έτσι παρέμειναν σε τροχιά πρόκρισης, ανεβαίνοντας στο 3-2 και ρίχνοντας τους ηττημένους στο 1-4.

Βέλγοι πάτησαν γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο και προηγήθηκαν με 31-22 χάρη στον Μπένγουιν, δύο λεπτά πριν το ημίχρονο. Ο Νταν Κλαρκ μείωσε για τη Μεγάλη Βρετανία και έκανε το 33-27 στο τέλος του ημιχρόνου. Ο Ταμπού εκτόξευσε τη διαφορά στο +14 (46-32) στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι Βέλγοι έλεγξαν το ματς στη συνέχεια και έτσι έμειναν σε τροχιά πρόκρισης σε έναν όμιλο που βρίσκεται η Εθνική μας, αλλά και η Σερβία με την Τουρκία και τη Λετονία.

Για τους νικητές ο Μπακό είχε 17 πόντους και ο Ομπασοχάν μέτρησε 15. Στον αντίποδα στους 17 σταμάτησε ο Χέσον και 13 μέτρησε ο Σοκό. Το Βέλγιο θα κοντραριστεί με την Εθνική μας στο ΟΑΚΑ την Κυριακή (28/8).

Τα δεκάλεπτα: 20-12, 33-27, 55-43, 72-57