Βέλγιο - Σερβία 73-69: «Κατέρρευσαν» οι Σέρβοι κι οι Βέλγοι έμειναν αήττητοι

Ευαγγελος Στελλάκης

Το Βέλγιο (2-0) κυριάρχησε στο τέταρτο δεκάλεπτο κόντρα στη Σερβία (1-1) και πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη στη Μονς με σκορ 73-69.

Χάρη σε ένα απίθανο επί μέρους 19-6 στην τελευταία περίοδο, οι Βέλγοι σόκαραν τους Σέρβους, κάνοντας το 2/2 στον πρώτο όμιλο των προκριματικών! Οι παίκτες του Σβέτισλαβ Πέσιτς πλήρωσαν το κάκιστο 24% από την περίμετρο και κατ' επέκταση την αφλογιστία τους στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα.

Οι νικητές είχαν σε εξαιρετική κατάσταση τον Σαμ Φαν Ρόσομ, με τον 35χρονο πλειμέικερ να έχει 20 πόντους με 3 τρίοντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ κι 1 κλέψιμο σε 31 λεπτά. Σπουδαία εμφάνιση κι από τον Ισμαέλ Μπακό, ο οποίος είχε 14 πόντους, 11 ριμπάουντ και 5 ασίστ σε 35 λεπτά.

Για τους «Αετούς», πρώτος σκόρερ ήταν ο Άλεκσα Αβράμοβιτς με 19 πόντους, ενώ ο Μίλος Τεόντοσιτς είχε 14 πόντους κι 8 ασίστ. Στους 16 πόντους Φιλίπ Πετρούσεφ της Έφες.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 29-41, 54-63, 73-69.