Mundobasket 2023, Ανγκόλα - Κίνα 76-83: Πρώτη νίκη με πολυφωνία (vid)

Γιώργος Κούβαρης
Στο πρώτο παιχνίδι για τις θέσεις 17-32 η Κίνα επικράτησε της Ανγκόλα για το Group M με 83-76 και άνοιξε λογαριασμό στο φετινό Mundobasket.

Την πρώτη της νίκη στη διοργάνωση πανηγυρίζει η Κίνα καθώς ήταν ανώτερη στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα με την Ανγκόλα και έφτασε στην τελική επικράτηση. Πλέον βρίσκεται στο 1-3 ρεκόρ, το ίδιο ακριβώς που έχει και η χώρα της Αφρικής λίγο πριν από την αναμέτρηση του Νοτίου Σουδάν (1-3) με τις Φιλιππίνες (0-3).

Τα πάντα κρίθηκαν στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν η ομάδα του Σάσα Τζόρτζεβιτς πραγματοποίησε επιμέρους 24-14 και «καθάρισε» με την υπόθεση της νίκης, Η Ανγκόλα δεν επέστρεψε ποτέ στο ματς και κάπως έτσι γράφτηκε και η... ιστορία του πρώτου αγώνα στο Group M για τις θέσεις 17-32.

Πολυφωνία η Κίνα, θετικός ο Ντε Σόουζα του Άρη

Για λογαριασμό της Κίνας, ο Χου ήταν ο πρώτος σκόρερ της ομάδας του καθώς τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 20 πόντους με 8/10 δίποντα, 4/5 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ενώ ακολούθησε ο Κάιλ Αλεξάντερ με άλλους 17 πόντους (5/10 δίποντα, 7/10 βολές), 7 ριμπάουντ και 4 τελικές πάσες. Επίσης «διψήφιοι» για την Κίνα ήταν οι Χου (16π., 4/12 σουτ) και Ζου Κι (10π.)

Για την Ανγκόλα, ο νέος παίκτης του Άρη Σίλβιο Ντε Σόουζα πρόσθεσε μία ακόμα πολύ καλή εμφάνιση στο Mundobasket καθώς τελείωσε το παιχνίδι έχοντας 13 πόντους και 9 ριμπάουντ σε 17 λεπτά συμμετοχής. Παρόλα οι Ντουντάο και Φερνάντο είχαν από 17 και 16 πόντους για λογαριασμό της ομάδας τους.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 44-45, 58-69, 76-83.

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!