MundoBasket 2023, Αίγυπτος - Μεξικό 100-72: Πήρε με... εμφατική 100άρα τη «μάχη» των ουραγών

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετατράπηκε η αναμέτρηση της Αιγύπτου κόντρα στο Μεξικό, με τους Αφρικανούς να φτάνουν σε ευρεία επικράτηση (100-72). Αποστολή στη Μανίλα: Δημήτρης Οικονόμου.

Στο παιχνίδι... υποχρέωση για την τελευταία αγωνιστική του Group D, η Αίγυπτος ισοπέδωσε το Μεξικό με 100-72 μετά από ένα τρομερό ξέσπασμα στη δεύτερη περίοδο. Οι Αφρικανοί ήταν αυτοί που είχαν τον έλεγχο στην αναμέτρηση από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο και δεν άφησαν ποτέ τους την πρωτοκαθεδρία, στέλνοντας τους Λατίνους στη «μάχη» για τις τελευταίες θέσεις του MundoBasket 2023.

Ο Εχάμπ Αμίν ήταν για άλλη μια φορά συγκλονιστικός, σκοράροντας 22 πόντους με 10 ασίστ και 6 ριμπάουντ σε 34 λεπτά για την Αίγυπτο, με τον Γκάρντνερ να προσθέτει 20 και 7 ριμπάουντ και τον Μάρεϊ να κάνει double-double με 16 και 10 αντίστοιχα.

Ο αγώνας: Αίγυπτος - Μεξικό

Ο Αμίν μπήκε για άλλη μία αναμέτρηση... αγριεμένος, με το 18-14 του 7ου λεπτού να μετατρέπεται σε 27-14 μέσα σε ένα δίλεπτο. Ο Αμίν σκόραρε 15 πόντους μετά από ισάριθμα λεπτά και το 13-0 σερί στο δεύτερο δεκάλεπτο εκτόξευσε τη διαφορά. Μετά το τρίποντο του Γκιζάουι διαμορφώθηκε το 46-18 (16').

Ο Ιμπάρα ήταν ο μοναδικός που μπορούσε με συνέπεια να απειλήσει το αντίπαλο καλάθι, μιας και δε βρισκόταν αντίπαλος στα κυβικά του. Μολαταύτα η διαφορά δεν έπεφτε, με τον Ζαχράν να γράφει το 70-46 (26') στον αιφνιδιασμό.

Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην τελευταία περίοδο, παρόλο που το Μεξικό λίγο πριν το φινάλε της τρίτης έτρεξε ένα 0-7. Γύρω από τους 20 πόντους έπαιζε η διαφορά, αφού παρά τις προσπάθειες των Μεξικανών να ανεβάσουν ένταση στην άμυνα, η επίθεσή τους είχε φανερό θέμα. Ο Κρουζ προσπάθησε να βρει λύσεις μόνος του αλλά ο Ζαχράν σκόραρε ξανά στο transition για το 89-65 (36'). Στο φινάλε ο Γκέντι κατάφερε να δώσει και διαστάσεις θριάμβου, υπογράφοντας την 100άρα των Αιγύπτιων.

Επόμενοι αγώνες

• Μαυροβούνιο - Λιθουανία (29/8 - 20:30)

Το Mundobasket 2023 είναι στο Gazzetta.gr

Το Mundobasket 2023 και όλη η δράση από το μεγάλο μπασκετικό γεγονός με την εγκυρότητα του Gazzetta.gr! Αγωνιστικά νέα από την Εθνική Μπάσκετ και όλες τις ομάδες, πρόγραμμα και αποτελέσματα αγώνων σε συνεχή ροή ειδήσεων για να μη χάσετε στιγμή από τα όσα συμβαίνουν στο Mundobasket 2023!